Kızılötesi temassız alın termometresiyle farklı bölgelerden elde edilen vücut sıcaklığı ölçüm değerlerinin incelenmesi
Investigation of body temperature measurement values obtained from different areas with infrared NON-contact forehead thermometer
- Tez No: 811150
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırma, IFR temassız alın termometresiyle alın, karotis arter, juguler çentik, kulak arkası ve el bileğinin iç kısmında radial arter üzerinden elde edilen vücut sıcaklığı ölçüm değerlerinin vücut iç sıcaklığını belirlemedeki etkililiğinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız Aksaray İlinde bulunan bir iş yerinde, Mart 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında, çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan, gönüllü 205 katılımcı ile tamamlanmıştır. Araştırma verileri, timpanik membran termometresi, IFR temassız alın termometresi ve birey tanıtım formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçümler öğleden önce 09.00-12.00 saatleri arasında, araştırmacı tarafından, ölçüm yapılacak ortamda en az 10 dk beklemesi sağlanan kişilerden, timpanik membran termometresiyle timpanik membran ve IFR temassız alın termometresiyle alın, karotis arter, juguler çentik, kulak arkası ve el bileğinde radial arter üzerinden, ölçüm aralıkları 10 saniyeyi geçmeyecek şekilde gerçekleştirilmiş ve bir ölçüm serisi tamamlandıktan 3 dakika sonra ölçümler aynı sıra ile tekrarlanarak iki ölçümün ortalamaları alınmıştır. Verilerin analizinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş, araştırmadan elde edilen nümerik veriler ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum değerler ile kategorik veriler ise frekans ve oran değerleri kullanılarak hesaplanmıştır. Farklı sıcaklık ölçümleri arasındaki uyum, saçılım grafikleri ve Bland-Altman yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar %95 güven aralığında, anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned to investigate the effectiveness of body temperature measurements obtained with IFR non-contact forehead thermometer on the forehead, carotid artery, jugular notch, behind the ear and radial artery on the inside of the wrist in determining body core temperature. Method: Our study was completed in a workplace in Aksaray Province between March 2022 and November 2022 with 205 volunteer participants who met the inclusion criteria. The study data were collected using a tympanic membrane thermometer, IFR non-contact forehead thermometer and an individual information form. The measurements were carried out by the researcher between 09.00 and 12.00 in the afternoon between the hours of 09.00 and 12.00, from the individuals who were allowed to wait for at least 10 minutes in the environment where the measurements were to be made, on the tympanic membrane with a tympanic membrane thermometer and on the forehead, carotid artery, jugular notch, behind the ear and radial artery on the wrist with measurement intervals not exceeding 10 seconds, and 3 minutes after the completion of a measurement series, the measurements were repeated in the same order and the averages of the two measurements were taken. In the analysis of the data, whether the data showed normal distribution or not was evaluated by Kolmogorov-Smirnov test and the numerical data obtained from the study were calculated by using mean, standard deviation, median, minimum, maximum values and categorical data were calculated by using frequency and ratio values. The agreement between different temperature measurements was evaluated by scatter plots and Bland-Altman method.