Şırnak ilinde yaşayan 3 kuşağın dini tutum ve davranışları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the religious attitudes and behaviors of 3 generations living in Şırnak province
- Tez No: 811174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDE DÜZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Belirli bir zaman diliminde doğan ve benzer olayları tecrübe eden, bireylerden meydana gelen grupları tanımlamak için kuşak kavramı kullanılmaktadır. Aynı kuşağa mensup bireylerin dini tutum ve davranışlarında benzerlikler ve farklılıklar görülmektedir. Bireylerin mensubu olduğu kuşak kadar yaş faktörü de dini tutum ve davranışları üzerinde etkilidir. Bu tezde Şırnak ilinde yaşayan aynı aileye mensup üç kuşağın dini tutum ve davranışları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla üç kuşağa mensup dede/nene, anne/baba ve evlatlarla yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmış din, dindarlık, inanç, dua, ibadet, dinin günlük hayata etkileri, dini tecrübe, zorluk anında bireylerin başa çıkma yöntemleri ve diğer kuşakların dindarlıklarına yönelik tutumlarının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma verilerin toplanmasında dökümantasyon ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Her kuşaktan 15 kişi olmak üzere toplamda 45 kişiyle yapılan görüşmelerden elde edilen bulguları sonucunda kuşak kavramının yanında bireyin mensubu olduğu yaş aralığı, dini tutum ve davranışları üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The concept of generation is used to describe groups of individuals who were born in a certain period and who experience similar events. There are similarities and differences in the religious attitudes and behaviors of individuals belonging to the same generation. As well as the generation to which individuals belong, the age factor is effective on their religious attitudes and behaviors. In this thesis, the religious attitudes and behaviors of three generations belonging to the same family living in Şırnak province tried to be determined. For this purpose, face-to-face in-depth interviews were conducted with grandparents, mothers/fathers, and children belonging to three generations to determine their attitudes towards religion, religiosity, belief, prayer, worship, the effects of religion on daily life, religious experience, coping methods of individuals in times of difficulty and the religiosity of other generations. To collect the data, documentation and semi-structured interview techniques were used. As a result of the findings obtained from the interviews with a total of 45 people from three generations, 15 from each generation, differences and similarities were found in the religious attitudes and behaviors of the three generations. In addition to the concept of generation, it was also seen that the age range to which the individual belongs has a determining role in the religious attitudes and behaviors of individuals.