Türkçe öğrenen Suriyeli kadınların dil öğrenme stratejileri üzerine bir değerlendirme
An assessment of the language learning strategies used by Syrian women learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 811176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
2011 yılında Suriye'deki iç karışıklıktan kaçanların önemli bir kısmı Türkiye'ye sığındı. Türkiye'ye gelen bu mültecilerin arasında kadınların sayısı azımsanmacak kadar çoktu. Kadınlar hem kültürel hazırbulunmuşlukları hem de sosyo-psikolojik yapıları gereği geldikleri bu yeni ortama uyum sağlamakta biraz geciktiler. Bu, Türkiye'de uzun süredir yaşıyor olmalarına rağmen Türkçeyi öğrenmeyen veya çok az öğrenen bir kadın topluluğu ortaya çıkardı. Çeşitli kurumlar, bu durumun aşılması ve toplumsal entegrasyonun tamamlanması için projeler geliştirmektedir. Bu çalışma, Türkçe öğrenen Suriyeli kadınların dil öğrenirken hangi stratejileri kullandıkları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Veriler, iyi derecede İngilizce bilen ve A1-A2 seviyesinde Türkçe öğrenmekte olan kadınlardan toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak R. L. Oxford'un geliştirdiği Language Learning Strategy Questionnaire (LLSQ) isimli Dil Öğrenme Strateji Envanteri'nin orijinal hali ile toplanmıştır. Bu envanterde; konuşma, yazma, okuma ve dinleme becelerinin gelişiminde uygulanan stratejilerin durumunu 20'şer soruyla ölçen 5'li likert tipinde 80 soru yer almaktadır. Veriler, A1 ve A2 kurlarının sonunda toplanmıştır. Hem Suriyeli kadın, hem İngilizce bilmek, hem de hâlihazırda bir Türkçe kursuna devam ediyor olmak gibi şartlar çalışma grubunu oldukça sınırlandırmıştır. Bu yüzden anket sadece yirmi gönüllü öğrenci tarafından cevaplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Suriye'den gelen mülteci kadınların Türkçe öğrenirken konuşma becerilerini geliştirmek için sosyal stratejilerden başkalarıyla konuşma, soru sorma ve telafi stratejilerden tahmin etme, duyuşsal stratejilerden ise kaygıyı azaltma ve kendini cesaretlendirme alt stratejilerini tercih ettiği görülmüştür. Yazma becerileri için bu öğrenenler, üstbilişsel stratejilerden kendini kontrol etme ve öğrenmeyi düzenlemeye sıkla başvurmuştur. Dinleme becerilerinin gelişimi için sosyal stratejilerden konuşma, soru sorma ve öğrenmeyi merkeze alma en fazla kullanılan alt stratejilerdir. Okuma becerilerinin gelişimi için de tahmin etme, sözcük uydurma, ana dilden yardım alma alt staratejileri yoğunlukla kullanılmıştır. Genel olarak bütün bölümlerde duyuşsal stratejilerden kaygıyı azaltmaya ve kendini cesaretlendirmeye sıklıkla başvurduğu; örgütlenme, kendini kontrol etme, konu seçme, hedeflerini belirleme alt staratejilerine ise genellikle başvurulmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2011, a significant part of those who fled the internal turmoil in Syria took refuge in Turkey. The number of women among these refugees coming to Turkey was substantial. Both the cultural readiness of women and the socio-psychological structure were a bit delayed in adapting to this new environment they came from. This is a community of women who do not like Turkish or learn very little, despite living in Turkey for a long time. Various institutions are developing projects to overcome this situation and complete social integration. This study was conducted to determine which strategies were used by Syrian women learning Turkish while learning a language. The data were collected from women who are fluent in English and who are learning Turkish at A1-A2 level. As a data collection tool, the Language Learning Strategy Questionnaire (LLSQ) developed by R. L. Oxford was collected in its original form. In this inventory; There are 80 questions in 5-point Likert type that measure the state of the strategies applied in the development of speaking, writing, reading and listening skills with 20 questions each. Data were collected at the end of A1 and A2 levels. Conditions such as being a Syrian woman, knowing English and currently attending a Turkish course limited the study group. Therefore, the questionnaire was answered by only twenty volunteer students. As a result of the study, it was seen that refugee women from Syria preferred the sub-strategies of talking to others, asking questions and predicting from compensatory strategies, reducing anxiety, and encouraging oneself from affective strategies in order to improve their speaking skills while learning Turkish. For their writing skills, these learners frequently resorted to metacognitive strategies such as self-control and regulation of learning. Among the social strategies for the development of listening skills, speaking, asking questions and focusing learning are the most used sub-strategies. For the development of reading skills, the sub-strategies of guessing, making up words, and getting help from the mother tongue were heavily used. In general, he frequently resorted to affective strategies to reduce anxiety and encourage himself in all departments; it has been determined that sub-strategies of organization, self-control, choosing a topic, and setting goals are generally not applied.