Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Suriyeli yetişkinlerin dil ihtiyaç analizi
Language needs analysis of Syrian adults learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 927389
  2. Yazar: HÜMEYRA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli yetişkinlerin Türkçe dil ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla oluşturulan bu çalışma, göçmenlerin dil öğrenme nedenlerine eğilerek öğrenme süreçlerinde karşılaşılan zorlukları irdelemektedir. Araştırmada, karma yöntem tercih edilmiş olup anket, odak grup görüşmesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla dil kullanımı, karşılaşılan zorluklar ve ihtiyaç alanlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında, Suriyeli yetişkinlerin günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları temel dil gereksinimleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bulguları, hâlihazırda kullanılmakta olan dil öğretim programlarının Suriyeli yetişkin bireyler özelinde yeterli olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda, yetişkinlerin en önemli dil ihtiyaçlarının, günlük yaşam diyalogları ve mesleki terminoloji çerçevesinde şekillendiği anlaşılmaktadır. Sosyal hayat ve çalışma hayatında karşılaşılan dil engellerinin yetişkinler özelinde kaygıya sebep olduğu ve bu durumun öğrenme sürecini geciktirdiği sonucuna varılmıştır. Çalışma, dil öğretim programlarının esnek ve hedef grubun pratik ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to identify the Turkish language needs of Syrian adults under temporary protection in Türkiye, examines their motivations for language learning and the challenges they encounter during the learning process. A mixed-methods approach was adopted in the study, and data on language use, difficulties faced, and areas of need were collected through questionnaires, focus group discussions, and semi-structured interviews. Based on the collected data, the fundamental language needs of Syrian adults in their daily lives were highlighted. The findings indicate that the existing language teaching programs are insufficient for Syrian adults. Furthermore, it was determined that the primary language needs of adults are shaped around daily life interactions and professional terminology. The study reveals that language barriers encountered in social and professional life cause anxiety among adults, which in turn delays the learning process. This research emphasizes that language teaching programs should be flexible and structured according to the practical needs of the target group.