Total diz artroplastisi uygulanan hastaların postoperatif dönemde ağrılarının tedavisinde tramadol etkinliğinin CYP2D6 gen polimorfizmi ile ilişkisi
The relationship of tramadol activity and CYP2D6 gene polymorphism in the treatment of pain in the postoperatie period of patients which was applied total KNEE artroplasty
- Tez No: 811206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET ÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Ortopedi ve Travmatoloji, Genetics, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Total diz artroplastisi uygulanan hastaların postoperatif ağrılarının tedavisinde kullanılan Tramadol diğer opioidlerin eş değer dozlarına göre daha az solunum depresyona sebep olmakta, daha düşük bağımlılık ve tolerans gelişime sahip olmakta ve suistimal olasılığı düşük olduğu için tedavide sık kullanılan bir opioiddir. Tramadol sentetik bir opiat olup; sitokrom p450 enzim sistemine ait polimorfik bir enzim olan CYP2D6 enzimi ile metabolize edilmektedir. Diz artroplastisi uygulanan hastalarda ağrı insidansının incelenmesi Post-op opioid uygulamasının hasta üzerine etkisini incelediğimiz bu çalışmada CYP2D6 enziminin taşıyıcılar üzerinde metabolik etkisini ve VAS skoruna etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda servisimize total diz antroplastisi uygulanan 110 hasta ve kontrol grubu olarak şikayeti olmayan sağlıklı 100 kişi dahil edildi. Her hastaya intravenöz yoldan 100 mg Tramadol (contramal) uygulandı. Hastaların port-op 0-15-30-45-60.dk VAS skorları kaydedildi. Sosyodemografik özellikler, ekstremite yönü, laboratuvar verileri kayıt altına alındı. Hasta grubundaki 110 hastanın 15'i (%13,6) erkek, 95'i (%86,4) kadındır. Kontrol grubunun 54 (%54) erkek, 46 (%46) kadınlardan oluşmaktadır. Yaş ortalamaları Hasta grubu ortalama 67,19 yaşında ve kontrol grubunda ortalama 57,05 yaşındaydı. Hasta ve kontrol gruplarında CYP2D6*2-*3-*4-*10 allellerine bakıldığında; hasta grubunda CYP2D6*2 allel frekansı 34 allel (%30,9), CYP2D6*3 alel frekansı 31 alel (%28,2), CYP2D6*4 alel frekansı 29 allel (%26,4), Kontrol grubunda ise CYP2D6*2 alel frekansı 14 alel (%14,0), CYP2D6*3 alel frekansı 25 alel (%25), CYP2D6*4 alel frekansı 17 alel (%17) vardı (p0,050). Bu hastalarda birden fazla allelde genotipik heterozigot olduğunu gördük. Fenotiplerine göre VAS değişimleri incelendğinden VAS 0. Dakikada EM 91,57, VAS 15. Dakikada IM 75,00, VAS 30. Dakikada IM 55,21, VAS 45. Dakikada EM 34,71, VAS 60. Dakikada IM 26,67 olarak hesaplanmıştır. Fenotiplerine göre VAS değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık sadece 60. Dakikada vardı (p=0,019). Çalışmamızda sonuç olarak hastaların yaygın olarak kabul edilen CYP2D6 alellerinin hasta grubunda bulunmasından ve heterozigot (*3/3/, *4/*4, *10/*10) genomlarının taşıyıcılarının bulunmamasından dolayı tramadol idamesindeki rolü sınırlı şekilde değerlendirildi. Çalışmamızda TDA sonrası tramadol uygulanan tüm hastalarda 60. dakikada ağrı eşiği olarak kabul edilen VAS 50 altına inmesine rağmen EM grubunda daha az ağrı hissi olduğunu gördük. Daha geniş bir çalışma grubunda CYP2D6 enzim grubu farklı metabolizer grupları ile analizin yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Tramadol, which is used in the treatment of postoperative pain in patients undergoing total knee arthroplasty, causes less respiratory depression compared to equivalent doses of other opioids, has a lower dependency and tolerance development, and is a frequently used opioid in treatment because it has a low probability of abuse. Tramadol is a synthetic opiate; It is metabolized by the enzyme CYP2D6, a polymorphic enzyme belonging to the cytochrome p450 enzyme system. Investigation of the incidence of pain in patients who underwent knee arthroplasty In this study, in which we examined the effect of post-op opioid administration on patients, we aimed to investigate the metabolic effect of CYP2D6 enzyme on carriers and the effect on VAS score. In this study, 110 patients who underwent total knee anthroplasty in our service in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology, and 100 healthy individuals without complaints as the control group were included. Tramadol 100 mg (contramal) was administered intravenously to each patient. Liman-op 0-15-30-45-60.hastaların min VAS skorları kaydedildi. Sociodemographic characteristics, extremity orientation and laboratory data were recorded. Of the 110 patients in the patient group, 15 (13.6%) were male and 95 (86.4%) were female. The control group consisted of 54 (54%) men and 46 (46%) women. The mean age of the patient group was 67.19 years and the mean age of 57.05 years in the control group. When examined CYP2D6*2-*3-*4-*10 alleles in patient and control groups; In the patient group, CYP2D6*2 allele frequency is 34 alleles (30.9%), CYP2D6*3 allele frequency is 31 (28.2%), CYP2D6*4 allele frequency is 29 alleles (26.4%), in the control group CYP2D6*2 there were 14 alleles (14.0%) allele frequency, CYP2D6*3 allele frequency 25 allele (25%), CYP2D6*4 allele frequency 17 allele (17%) (p0.050). We found that these patients were genotype heterozygous for more than one allele. When VAS changes were examined according to their phenotypes, VAS was EM 91.57 at 0 min, VAS IM 75.00 at 15 min, VAS IM 55.21 at 30 min, VAS EM 34.71 at 45 min, VAS IM 26.67 at 60 min calculated. There was a statistically significant difference between VAS changes according to phenotypes only at 60 minutes (p=0.019). In our study, the role of patients in tramadol maintenance was limited, due to the presence of commonly accepted CYP2D6 alleles in the patient group and the absence of carriers of heterozygous (*3/3/, *4/*4, *10/*10) genomes. In our study, we observed that although the VAS, which is accepted as the pain threshold, decreased below 50 at the 60th minute in all patients treated with tramadol after TKA, there was less pain in the EM group. We think that the analysis should be renewed with CYP2D6 enzyme group and different metabolizer groups in a larger study group.