Glamping turizmi kapsamında yapılan konaklama deneyimlerinin deneyimsel kalite perspektifi açısından incelenmesi
Investigation of accommodation experiences within the scope of glamping tourism in terms of experiential quality perspective
- Tez No: 811226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Glamping doğa ile iç içe konfor ve lüksten ödün vermeden tatil yapmak isteyen turistlere yönelik geliştirilen turistik bir üründür. Turizmde deneyim kavramı birçok araştırma tarafından incelenmiştir. Deneyim üzerine çeşitli turizm türlerine odaklanılmış ancak son zamanlarda trend haline gelmiş olan glamping turizmi üzerine deneyim kalitesi ele alınmamıştır. Bu boşluğu doldurmak üzerine araştırmada, glamping işletmelerinde konaklama deneyimi gerçekleştiren turistlerin TripAdvisor sitesinde yapmış oldukları yorumlar doğrultusunda, glamping ile ilgili deneyimsel kaliteye ilişkin öğeleri sistematik bir şekilde analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla öncelikle deneyim kalitesi doğrultusunda içerik analizinin kategorileri oluşturulmuştur. Bu kategoriler dokunulabilir unsurlar, tesis, konum, ziyaret memnuniyeti, sosyal faktörler, elveriş/kolaylılık, bilgi şeklinde oluşturulmuştur. Bu kategoriler baz alınarak TripAdvisor sitesinde“glamping”kelimesi aratılarak, Türkiye'de faaliyet gösteren glamping işletmeleri listelenmiştir. Mayıs 2015 ve Haziran 2023 yılları arasında en çok yorum alan ve 4,5-5 puana sahip olan glamping işletmeleri örneklem olarak seçilmiştir. Çalışma örneklemi olarak seçilen 8 adet glamping işletmesinin TripAdvisor işletmesinde yer alan yorumları yedi kategoriden meydana gelen kodlama cetveli kullanılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı analizler (yüzde ve frekans) gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda, hizmet personeli bilgi düzeyi ve etkili iletişimi, deneyim memnuniyeti, estetik, kaliteli hizmet ve samimi atmosfer kodlarının turistler tarafından önemsendiği ortaya konmuştur. Bununla birlikte temizlik, elverişli konum, güvenilirlik, sosyal ilişkiler kurma, turistlerin dikkat ettiği diğer kodlar olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara ve glamping turizm paydaşlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Glamping is a touristic product developed for tourists who want to have a holiday with nature without sacrificing comfort and luxury. The concept of experience in tourism has been examined by many researches. Various types of tourism have been focused on experience, but the quality of experience on glamping tourism, which has become a trend recently, has not been addressed. In order to fill this gap, the research aimed to systematically analyze the elements of experiential quality related to glamping, in line with the comments made by tourists who have experienced accommodation in glamping establishments on TripAdvisor. For this purpose, firstly, the categories of content analysis were created in line with the quality of experience. These categories are tactile elements, facility, location, visit satisfaction, social factors, convenience/convenience, information. Based on these categories, glamping businesses operating in Turkey were listed by searching the word“glamping”on the TripAdvisor site. Between May 2015 and June 2023, the glamping establishments that received the most comments and had 4.5-5 points were selected as the sample. Content analysis was carried out by using the coding scale consisting of seven categories in the comments of 8 glamping businesses selected as the sample of the research in TripAdvisor. Descriptive analysis (percentage and frequency) was performed. As a result of this analysis, it has been revealed that the level of knowledge and effective communication of service personnel, experience satisfaction, aesthetics, quality service and sincere atmosphere codes are considered important by tourists. In addition, cleanliness, convenient location, reliability, establishing social relations, are determined as other codes that tourists pay attention to. In line with the results obtained from the research, suggestions were made to researchers and glamping tourism stakeholders.