Glamping turizminde kullanılan sökülüp takılabilir yapıların incelenmesi
A study on demountable structures used in glamping tourism
  1. Tez No: 875386
  2. Yazar: BÜŞRA NUR KERESTECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm sektöründe her dönem değişmeler ve gelişmeler meydana gelmektedir. Bu konudaki temel belirleyiciler; turist beklentileri, salgın hastalıklar, doğal afetler ve terör olayları gibi sebeplerdir. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi süreciyle insanların turizm tercihlerinde farklılaşmalar meydana gelerek çeşitli turizm türleri ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda turistlerin kitlesel alanlardan ziyade bireysel hareket edebilecekleri, doğa ile iç içe, çevreye duyarlı, konforlu ve özgün konaklama deneyimi arayışına cevap olan lüks kamp turizmine ilgi artmıştır. Bu çalışmada lüks kampçılık anlamına gelen glamping kavramı, glamping yapı türleri ve tasarımsal özellikleri incelenerek glamping tesislerinin mimari tasarımına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Güncel bir konu olan glamping turizmine dair mimarlık alanında kaynakların ve yapılan araştırmaların varlığının azlığı göz önünde bulundurularak yapılacak olan çalışmanın literatüre katkı sağlaması önem arz etmektedir. Tez çalışmasında glamping yapı türleri sabit yapılar ve hareketli yapılar (taşınabilir ve sökülüp takılabilir) olmak üzere iki ana başlıkta incelenmiştir. Çalışma kapsamında sökülüp takılabilir konaklama yapılarından oluşan iki farklı glamping tesisi incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşme ve gözlem ile veri elde edilmiştir. İncelenen tesislerin güçlü ve zayıf yönlerini, tesis dışında yer alan fırsat ve tehditlerin tanımlanması amacıyla SWOT analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen glamping tesislerinin niteliklerinin belirlenmesi amacıyla farklı web sitelerinden kullanıcı yorumları incelenerek grafik yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada yeni turizm tercihi olan glamping turizminde doğa, lüks, yüksek kalitede hizmet, kaliteli yiyecek içecek ve macera niteliklerinin glamperların memnuniyetini etkilediği görülmüştür. Glamping konaklama yapıları, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik işlevsel ve ilgi çekici tasarımda olması gerektiği ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda çevresel faktörler göz önünde bulundurularak uygun malzeme seçiminin yapılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes and developments occur in the tourism sector every period. The main determining factors for this are tourist expectations, epidemics, natural disasters, and terrorist acts. The Covid-19 pandemic had a profound impact on the entire world, leading to changes in people's tourism preferences and the emergence of various types of tourism. In this context, there has been a growing interest in glamping, as it meets the need for individual travel, away from mass areas, in close contact with nature, with a focus on environmental sustainability, and offers comfortable and unique accommodation experiences. This study examines the concept of glamping, which means luxury camping, the types of glamping structures, and their design features, with the aim of contributing to the architectural design of glamping facilities. Considering the lack of development and research in the field of architecture on glamping tourism, which is a current issue, the study is important to contribute to the literature. In the thesis study, the types of glamping structures are considered in two main categories: stationary and mobile structures (portable and demountable structures). During the study, two different glamping facilities, consisting of demountable structures, were examined. Qualitative research method was used in the study. Data was obtained through interviews and observation. SWOT analysis was conducted to identify the strengths and weaknesses of the examined businesses and the opportunities and threats outside the business. In order to determine the qualities of the glamping facilities examined within the scope of the study, user comments from different websites were examined and evaluated with the help of graphics. As a result of the study, the following conclusions were reached: glamping tourism, a new tourism trend, characteristics such as nature, luxury, high-quality service, quality food and beverages, and elements of adventure influence guest satisfaction. Glamping accommodation structures should be functional and attractive in design to meet user needs. At the same time, it is necessary to consider environmental factors and choose appropriate materials in line with sustainability principles.