Serum prokalsitonin düzeyinin kronik böbrek yetmezliği hastalarında enfeksiyonu öngörmedeki yeri
The role of serum procalcitonin level in prediction of infection in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 811268
  2. Yazar: FIRAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİKME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında acil servise başvuran kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda serum prokalsitonin (PCT) düzeylerinin enfeksiyonu öngörmedeki yeri ve acil servise başvuran enfeksiyonu olan KBY hastalarında PCT kesim değerinin tespiti amaçlandı. Gereçler ve yöntem: Prospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak dizayn edildi. 01.04.2023 ile 30.09.2023 tarihleri arasında acil servise başvuran ve klinisyen kararı ile GFH tetkiki istenilen hastalar çalışmanın evrenini oluşturdu. GFH tetkik istemi yapılan hastalar içinde serum GFH düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, the role of serum procalcitonin (PCT) levels in predicting infection in patients with chronic renal failure (CRF) who applied to the emergency department and it was aimed to determine the PCT cut-off value in patients with CRF presenting to the emergency department with infection. Materials and methods: It was designed as a prospective, cross-sectional, descriptive thesis. The patients who applied to the emergency department between 01.04.2023 and 30.09.2023 and were requested to have GFR examination by the clinician's decision constituted the population of the thesis. Among the patients for whom GFR examination was requested, consecutive patients whose serum GFR level was