İdiopatik jeneralize epilepsili hastalarda talamik volumetri ve MR spektroskopik incelemeler
Thalamic volumetric and MR spectroscopic studies in patients with idiopathic generalized epilepsy
- Tez No: 811267
- Danışmanlar: DR. AYTEN CEYHAN DİRİCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İdiopatik jeneralize epilepsiler, genetik yatkınlık dışında etyolojik nedenin tam olarak ortaya konamadığı, yeterli klinik ve laboratuar bulgunun olmadığı, yaşa bağlı başlangıç gösteren nöbetlerle karakterize epilepsilerdir. Son yıllarda geliştirilen ileri görüntüleme teknikleriyle epilepsinin bu tipinin altında yatan biyokimyasal mekanizmaların ve nöroanotomik temellerin aydınlatılmasına çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalar, İGE‟li hastalarda talamik nöronal disfonksiyonun ve talamokortikal senkronizasyonun rolüne işaret etmektedir. Çalışmamızda, talamustaki nöronal disfonksiyonu gösterecek bulguları araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, İGE‟li 20 hasta ile yaş ve cins eşleştirilmiş 14 sağlıklı kontrol çalışmaya alınarak tüm bireylere sol talamik MR Spektroskopisi ve her iki talamuslara yönelik talamik MRI volumetri gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grupları arasında ortalama talamik volumler açısından istatiksel olarak anlamlı fark olmamasına rağmen, hasta grubunda NAA/ Cr oranlarının sağlıklı kontrollerden anlamlı derecede düşük olduğunu saptadık. Bu sonuçlar İGE‟li hasta grubunda nöroanatomik temelin talamus olduğunu ve talamik disfonksiyonun ortaya konmasında Talamik MRS ve talamik volumetri gibi güncel uygulamaların kullanılmasının yardımcı olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Idiopathic generalized epilepsies, whose etiological reason could not been displayed precisely and which does not have enough clinical and laboratory diagnosis, are epilepsies characterized with age based seizures. With the help of recently developed advanced imaging techniques, the biochemical mechanisms and neuroanatomic basis, underlying this type of epilepsies are being tried to enlight. Recent studies show the role of thalamic neuronal dysfunction and thalamortical synchronization on the patients who have IGE. In our study, we aimed to investigate the diagnosis, which may show the neuronal dysfunction in the thalamus. In this respect , 20 IGE patients and 14 healthy controls, matched by age and sex, are included into the study and left thalamic MR spectroscopy and MRI volumetry, oriented on both thalamus, applied on every single person. In spite of the fact that there is not significantly difference in thalamic volumes between the patient and control groups; we determined that, in the patient group NAA/Cr rate was significantly lower than healthy control group. This shows that, in patients who have IGE the neuroanatomic basis was thalamus and in displaying of thalamic dysfunction, recent applications like thalamic MRS and thalamic volumetry would be helpful.