Laparoskopik batın cerrahisi geçiren kadın hastalarda menopozun postoperatif opioid tüketimi üzerine etkisi
Effect of menopause on postoperative opioid consumption in female patients undergoing laparoscopic abdominal surgery
  1. Tez No: 852144
  2. Yazar: SAMIR CHARKAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYYE ÜLGEN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Postoperatif ağrı cerrahi işlem sonrası görülen en önemli komplikasyonlardan biridir. Bununla birlikte postoperatif ağrı hastaların hastanede kalış sürelerini, hastane giderlerini artırmakla beraber mortaliteyi de artırır. Birçok çalışma postoperatif ağrı duyarlılığında cinsiyet farklılıkları olduğunu, kadınların erkeklere göre daha yüksek duyarlılık gösterdiğini göstermektedir. Östrojenin ağrı üzerine olan etkisini araştıran çalışmalarda östrojenin ağrıyı nasıl değiştirdiğine dair farklı fikirler mevcut. Çalışmalar östrojenin spinal kordda bulunan delta kappa reseptörlerini uyardığını ve spinal kord içindeki endojen opioid içeriğini düzenlediğini de göstermektedir. Bu nedenle çalışmamızın amacı: laparoskopik batın cerrahisi geçiren kadın hastalarda postoperatif analjezi seçeneklerinden olan tramadol içeren HKA takılarak menopozun opioid kullanımı üzerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Elektif laparoskopik batın cerrahi uygulanacak, etik kurul onamı alınan 80kadın hasta çalışmaya alındı. Temel monitörizasyonlar ve BİS monitörizasyonları uygulandı. Hastalar randomize edilerek postmenopozal (Grup 1) ve premenopozal (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da TİVA anestezi uygulandı ve postoperatif analjezi amaçlı Tramadol içeren HKA takıldı. Hastaların postoperatif 0, 30. dakikalarda ve 1. saat ağrı skorları (VAS skalasına göre) ve kullanılan HKA dozları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamız 40'ı 45-65 yaş postmenopozal, 40'ı 18-45 yaş premenopozal yaş grubu olmak üzere toplamda 80 hasta verisi ile tamamlanmıştır. Hastaların postoperatif HKA dozları çalışma gruplarına göre karşılaştırıldığında postmenopozal grupta postoperatif 6. Saat, 12. Saat ve 24.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative pain is one of the most significant complication following surgical procedures. However, postoperative pain is associated not only with increased hospital stay and expenses but also with high mortality rates. Numerous studies indicate gender differences in postoperative pain sensitivity, with women demonstrating higher sensitivity compared to men. Studies investigating the effect of estrogen on pain present various theories on how estrogen alters pain. A recent shows that estrogen stimulates delta kapa receptors located in the spinal cord and regulates endogenous opioid content within the spinal cord. Therefore, the aim of our study is to investigate the impact of menopause on opioid consumption by installing tramadol containing patient-controlled analgesia (PCA) in female patients undergoing laparoscopic abdominal surgery. Material and Method: 80 female patients, who received ethical committee approval, were enrolled in the study for elective laparoscopic abdominal surgery. Basic monitoring along with BIS (bispectral index) monitoring was applied. Patients were randomized into two groups: postmenopausal (Group 1) and premenopausal (Group 2). Both groups received Total Intravenous Anesthesia (TIVA), and tramadol based Patient-Controlled Analgesia (PCA) was administered for postoperative analgesia. Patients pain scores at 0, 30.minutes, and 1 hour postoperatively (according to the VAS scale) and the doses of PCA used were recorded. Results: Our study was completed with a total of 80 patient data, comprising 40 postmenopausal individuals aged 45-65 and 40 premenopausal individuals aged 18-45.