Trabzon ili terminal kavşağının trafik yönetimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Trabzon provincial terminal intersection in terms of traffic management
  1. Tez No: 811297
  2. Yazar: ALEYNA BEGÜM TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ SİLGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez kapsamında, dönel kavşak tasarım esasları ele alınmış ve sinyalize dönel kavşak olarak işletilmekte olan Trabzon Terminal Kavşağı trafik yönetimi açısından analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında 12 saatlik trafik verisi toplanmıştır. Analizler, zirve saate ait veriler kullanılarak yapılmıştır. Mevcut durum PTV VISSIM benzetim yazılımında modellenmiştir. Kavşağa ait trafik verileri ve sinyalizasyon bilgileri yazılıma girildikten sonra, Wiedemann 74 araç takip modeline ait sürücü davranış parametreleri değiştirilerek araç takip modelinin kalibrasyonu yapılmıştır. PTV VISSIM kullanılarak; sinyalize kavşak, sola dönüş cepli sinyalize kavşak ve taşıt altgeçitli kavşak tasarımları yapılmış ve her bir kavşak tipi 75, 90, 105 ve 120 sn devre süreleriyle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, sinyalize dönel kavşak tasarımının; ortalama taşıt gecikmeleri, ortalama kuyruk uzunluğu ve emisyon parametreleri açısından yeterli performansı sağlayamadığı gözlenmiştir. Parklanma, durak yerleri ve güney yaklaşım kolunun kavşak üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğu görülmüştür. Sola dönüş cepli sinyalize kavşak tasarımına ait performans ölçütlerinin daha iyi olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design principles of roundabouts are discussed and the Terminal junction in Trabzon, which is operated as a signalized roundabout, is analyzed in terms of traffic management. In the first part of the study, 12-hour traffic data were obtained. Analyzes were made with the data of the time period with the highest traffic volume. The current situation is modeled in PTV VISSIM simulation software. After entering the traffic data and signaling information of the intersection into the software, the driver behavior parameters of the Wiedemann 74 car following model were changed and the car following model was calibrated. Using PTV VISSIM; signalized intersection, signalized intersection with left turn pocket and intersection with underpess designs were made and each intersection type was analyzed with 75, 90, 105 and 120 sec cycle times. As a result of the study, it was observed that the signalized roundabout design could not provide adequate performance in terms of average vehicle delays, average queue lenght and emission parameters. Parking, stops and the South approach have a significant impact on the intersection. It has been stated that the performance criteria of the left turn pocketed signalized intersection design are better.