A long term sst and cloud cover investigation of The Black Sea using avhrr
Avhrr kullanılarak Karadeniz'de uzun dönem sst ve bulut örtüsünün incelenmesi
- Tez No: 811313
- Danışmanlar: PROF. ARTHUR.P. CRACKNELL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Dundee
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kapalı bir deniz olarak Karadeniz'de sayısız ekonomik faaliyet (temel olarak tanker trafiği ve balıkçılık) ve rekreasyon faaliyetleri bulunmaktadır ve bunun sonucunda dramatik tehlikeler ve kirlilik tehdidi altındadır. Bu bölgede önemli bir ısı deposu olan Karadeniz, uzaktan algılama teknikleri kullanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Optik uzaktan algılama, fiziksel süreçlere ve bunların tetikleme mekanizmalarına yeni bir bakış sağlayabilir. Sıcaklık ve diğer deniz parametrelerinin mevsimsel ve uzun vadeli ölçeklerde nasıl değiştiğini bilmek faydalı olacaktır. Tezde, fitoplanktonun deniz ekosistemindeki en düşük elementi oluşturması nedeniyle fotosentez ile deniz yüzeyi sıcaklıkları (SST'ler) arasındaki ilişkiyi incelemek için CZCS ve AVHRR uydusu kullanılmıştır. Uydudan elde edilen veriler, dünya çapında herhangi bir alanda mevcut olan deniz yaşamının miktarı hakkında bilgi sağlayabilir. Bu bilgi aynı zamanda sıcaklıktaki küresel değişiklikler ve bunların deniz yaşamının toplam bolluğu üzerinde ne gibi etkileri olabileceğine ilişkin çalışmalarla bağlantılı olarak da faydalı olabilir. Karadeniz'deki mevsimsel ve uzun vadeli sıcaklık değişimi, aylık ortalama 180 set NOAA-AVHRR verisi kullanılarak incelenmiştir. Karadeniz'in sıcaklık değişimlerine ilişkin uzun vadeli tahminler yapabilmek önemlidir. Deniz yüzeyi sıcaklığı, hava ve iklim ile olan ilişkisi nedeniyle, üst okyanusun ısı içeriğinin bir göstergesi ve yüzey hızlarının bir izleyicisi olarak başlı başına önemli bir parametredir. Aynı zamanda hava-deniz gaz alışverişini de kontrol eder ve biyolojik faaliyetleri etkiler. Karadeniz üzerinde optik uzaktan algılamanın kullanılabilirliği, 1993'ten 1997'ye kadar 2011 görüntüleri analiz edilerek, Karadeniz veya herhangi bir belirli bölge üzerinde bulutsuz görüntüler elde etme olasılığını incelemek amacıyla NOAA-AVHRR görüntüleri kullanılarak da araştırıldı. Karadeniz'in değişkenliği ve baskın deseni de 47 aylık NOAA-AVHRR verileri kullanılarak Temel Bileşenler Analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Araştırma, incelenen görüntülerde, Karadeniz'de klorofil pigment konsantrasyonu ile SST arasında herhangi bir ilişkinin kurulamayacağını göstermiştir. Yıl boyunca zamanın bir fonksiyonu olarak Karadeniz'deki SST değişimi sinüs eğrisi göstermiştir; uydudan ölçülen SST'lerin de yerinde ölçümlere yakın olduğu görüldü. Karadeniz'in batimetri, topoğrafya ve coğrafi özelliklerle sıcaklık etkileşimleri görülmüştür. Uzun vadeli SST verileri kullanılarak bir sıcaklık değişim modeli (sinüs fonksiyonu) oluşturulmuştur. Bulutsuz bir görüntünün potansiyel kullanılabilirliği iki tabloda sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As an enclosed sea, the Black Sea has countless economic activities (mainly tanker traffic and fisheries) and recreational activities, with the consequence of being threatened by dramatic dangers and pollution. As an important heat reservoir in this region the Black Sea has not been studied extensively using remote sensing techniques. Optical remote sensing can provide a novel look at physical processes and their driving mechanisms. It is worthwhile to know how the temperature and other marine parameters change on seasonal and long-term scales. In the thesis CZCS and AVHRR satellite have been used to study the relationship between photosynthesis and sea surface temperatures (SST's ) since phytoplankton forms the very lowest element in the marine ecosystem. Satellite derived data could provide information on the amount of sea life present in any given area throughout the world. The information could also be useful in connection with studies of global changes in temperature and what effect they could have on the total abundance of marine life. Seasonal and long-term temperature change in the Black Sea has been studied using 180 sets monthly averaged NOAA-AVHRR data. It is important to be able to make long-term predictions of temperature changes of the Black Sea. The sea surface temperature is an important parameter by itself, through its relationship to weather and climate, as an indicator of the heat IX content of the upper ocean and as a tracer of surface velocities. It also controls air-sea exchange of gases and influences biological activities. The usability of optical remote sensing over the Black Sea has also been investigated using NOAA-AVHRR images to study the possibility of obtaining cloud-free images over the Black Sea, or any particular region, by analysing 2011 images from 1993 to 1997. The temperature variability and dominant pattern of the Black Sea has also been studied using Principal Component Analysis using 47 monthly NOAA-AVHRR data. The results may be summarised as follows: The investigation showed that, in cases of scene available, no correlation could be established between chlorophyll pigment concentration and SST in the Black Sea. The SST variation within the Black Sea, as a function of time throughout of the year, has shown a sine curve; also the satellite measured SSTs were found to be close to in situ measurements. The Black Sea has shown temperature interactions with bathymetry, topography and geographical features. Using long term SST data, one temperature variation model (a sine function) has been established. The potential availability of cloud-free image is presented in two