İşlevsel gruplar içeren süper-adsorbanın tek basamakta hazırlanması, karakterize edilmesi ve bir model katyonik boya giderimi uygulaması
Preparation and characterization of super-adsorbent containing functional groups in one step and application of a model cationic dye removal
- Tez No: 811316
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HAZER, PROF. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ve 2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit (AMPSA) monomerleri farklı oranlarda kullanılarak işlevsel -SO3H grubu taşıyan hidrojel yapısında süper adsorban tek adımda sentezlenmiştir. Hazırlanan p(HEMAAMPSA) hidrojelinin adsorplama özelliği, model boyalar olarak seçilen Kristal Menekşe (CV) ve Kongo Kırmızısı (CR) boyaları için test edilmiştir. Ortam pH'ı, temas süresi, başlangıç boya derişimi, sıcaklık ve kullanılan adsorban miktarı gibi çeşitli sistem parametrelerinin p(HEMA-AMPSA) hidrojel kullanılarak CV ve CR boyalarının adsorpsiyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. p(HEMA-AMPSA) hidrojellerinin karakterizasyonu için taramalı elektron mikroskobu, zeta-sizer, BET (Brunauer, Emmett ve Teller) yöntemi ve ATR-FTIR spektroskopisi kullanılmıştır. CV ve CR boyasının p(HEMAAMPSA)-2 hidrojel partikülleri ile sulu ortamdan uzaklaştırılması işleminde 25 oC'de maksimum adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 306,1 mg/g ve 186,9 mg/g olarak bulunmuştur. p(HEMA-AMPSA)-2 hidrojel partiküllerinin her iki boya giderimi için elde edilen 0,989'dan büyük R2 değerleri, Langmuir izoterm modelinin uygulanabilirliğini göstermiştir. p(HEMAAMPSA)-2 hidrojel partiküllerinin hesaplanan RL değerlerinin CR ve CV için sırasıyla 0,003 ila 0,094 ve 0,008 ila 0,107 arasında değişmesi, hazırlanan hidrojelin model boyalar için uygun olduğunu göstermiştir. Hidrojel partikülleri üzerine adsorbe edilen CR ve CV boyalarının adsorpsiyon kapasitesi, ortam sıcaklığının 15 ℃'den 45 ℃'ye çıkarılmasıyla sırasıyla 2,1 ve 2,3 kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, super adsorbent in hydrogel structure carrying functional -SO3H group was synthesized in one step using the 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and 2-acrylamido2-methyl-1-propanesulfonic acid (AMPSA) monomers in different ratios. The adsorptive property of the prepared p(HEMA-AMPSA) hydrogel was tested for Crystal Violet (CV) and Congo Red (CR) dyes selected as model dyes. The effect of various system parameters such as media pH, contact time, initial dye concentration, temperature, and amount of adsorbent used on the adsorption of CV and CR dyes using the p(HEMA-AMPSA) hydrogel was investigated. Scanning electron microscopy, zeta-sizer, BET (Brunauer, Emmett and Teller) method and ATR-FTIR spectroscopy were used for the characterization of p(HEMAAMPSA) hydrogels. In the process of removing CV and CR dye from aqueous media with p(HEMA-AMPSA)-2 hydrogel particles, the maximum adsorption capacity at 25 oC was found to be 306,1 mg/g and 186,9 mg/g respectively. The R2 values greater than 0,989 obtained for both dye removals of p(HEMA-AMPSA)-2 hydrogel particles showed the applicability of the Langmuir isotherm model. The calculated RL values of the p(HEMAAMPSA)-2 hydrogel particles ranged from 0,003 to 0,094 and 0,008 to 0,107 for CR and CV, respectively, indicating that the prepared hydrogel was suitable for model dyes. The adsorption capacity of CR and CV dyes adsorbed on hydrogel particles increased by 2,1 and 2,3 times, respectively, by increasing the ambient temperature from 15 ℃ to 45 ℃.