İliak arter aterosklerotik hastalığının tedavisinde metalik endoprotezlerin kullanılması ve sonuçları
The use and results of metallic endoprostheses in the treatment of iliac artery atherosclerotic disease
- Tez No: 811317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN CUMHUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Alt extremite arterlerinin aterosklerotik tıkanıklıklarının girişimsel yöntemle tedavisinde ilk uygulamalar Dotter ve Judkins'in 1964 yılında yaptığı koaksial dilatasyonla başlamıştır. Perkütan Translüminal Anjioplasti (PTA) şeklinde adlandırılan yönteme zamanla yüksek ve düşük hız devirli anjioplasti kateterleri, laser anjioplasti, aterektomi aletleri, fibrinolitik ajanlar eklenmiştir. Ultrason ve radiofrekans enerjisinin bu amaçla kullanımı ise henüz deneme aşamasındadır. Tüm bu yöntemlerde teknik farklı olmakla., birlikte amaç, damar lümeninin açılmasını ve özgün çapına ulaşmasını sağlamaya çalışmaktır. PTA tıkayıcı damar hastalıklarının tedavisinde etkin bir yöntem olmakla birlikte, bazı yetersizlikleri ve komplikasyonları da vardır. Diseksiyonlar, yetersiz lümen genişliği ve elde edilen lümenin düzensiz konturlu oluşu sonucunda restenoz ve reoklüzyonlarla karşılaşılmaktadır. Son yıllarda, böyle olgularda damar segmentlerinde kan akımını sağlamak ve stabil, düzgün, yeteri kadar geniş bir lümen oluşturmak amacıyla metalik stentler kullanılmaya başlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda hastanemiz Girişimsel Radyoloji Bölümünde Ekim-1990 ve Ekim-1992 tarihleri arasında PTBA' nın yetersiz olduğu 21 olguda 23 lezyona (2 olguda bilateral, 3 lezyonda uçuca 2'şer tane) yeterli damar lümeni sağlamak amacıyla 22 self-expandable Wallstent ve 4 balon-expandable Strecker stent yerleştirdik ve bu olguları 2-25 (ort. 16 ay) aylık periyot süresince klinik, anjiografi ve Doppler ultrasonografi ile kontrollerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The first applications in the interventional treatment of atherosclerotic occlusions of the lower extremity arteries began with the coaxial dilation performed by Dotter and Judkins in 1964. Over time, high and low speed angioplasty catheters, laser angioplasty, atherectomy devices, and fibrinolytic agents have been added to the method called Percutaneous Transluminal Angioplasty (PTA). The use of ultrasound and radiofrequency energy for this purpose is still in the experimental stage. Although the technique is different in all these methods, the aim is to try to open the vascular lumen and reach its original diameter. Although PTA is an effective method in the treatment of occlusive vascular diseases, it also has some inadequacies and complications. Restenosis and reocclusions are encountered as a result of dissections, insufficient lumen width and irregular contours of the resulting lumen. In recent years, metallic stents have begun to be used in such cases to ensure blood flow in the vascular segments and to create a stable, smooth and sufficiently wide lumen. In this study, we used 22 self-expandable Wallstents and 22 self-expandable Wallstents in order to provide sufficient vascular lumen for 23 lesions (bilateral in 2 cases, 2 end-to-end in 3 lesions) in 21 cases in which PTBA was insufficient, between October 1990 and October 1992, in the Interventional Radiology Department of our hospital. We placed 4 balloon-expandable Strecker stents and evaluated these cases with clinical, angiography and Doppler ultrasonography during a period of 2-25 (mean. 16 months) months.