Investigation of use of lead oxide extracted from recycled batteries in radar absorbing stealth technology
  1. Tez No: 811328
  2. Yazar: GÜRKAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Radar, uçakların tespiti ve takibi için en yaygın tekniktir. Radar, havacılık trafik yönetiminde vazgeçilmez bir araç olmasına rağmen, uçağın hedefini saldırıp fark edilmeden kaçmasını gerektiren saldırgan askeri operasyonlarda sorun oluşturur. Radar, elektromanyetik dalgaların atmosfere yayılmasını içerir; daha sonra uçaktan yansıyarak bir alıcı antene geri döner. Radar Emici Malzemeler (RAM), uçağın elektromanyetik dalga enerjisini emerek yansıyan sinyalin yoğunluğunu en aza indirmesi prensibiyle çalışır. Gizlilik ve görünmezlik gibi son derece önemli olan gizlilik teknolojisini sağlayan radyasyon emici malzemelerin geliştirilmesi büyük önem taşır. Aynı zamanda, atık pillerin Radar emici malzemelerin üretiminde kullanılması, çok değerli bir rol oynayacaktır. Ayrıca, kurşunun geri kazanılması, kurşun dağılımını çevrede azaltır ve mineral rezervlerini gelecek için korur. Bu tezde, geri dönüştürülen araba pillerinden elde ettiğimiz kurşun oksit ile radar emici malzeme incelenmiştir. İlk olarak, geri dönüştürülen araba pilinin plakalarından Kurşun Oksit çıkarılmıştır. Kimyasal, manyetik (VSM), yapısal (XRD), parçacık boyutu ve elektron mikroskobu (SEM) analizleri, RAM'ların yapımından önce gerçekleştirilmiştir. Atık pillerden elde edilen kurşun oksidin elde edilmesinden sonra, bir sonraki adım, farklı parçacık boyutlarında elekten öğütülmesi ve süzülmesiyle devam etmektir. Örnekler, boyutlarına göre kategorize edildikten sonra, elde edilen kurşun ve kurşun oksit ürünleri poliüretan köpük arasına farklı oranlarda eklenerek ve sıkıştırılarak Radar emici örnekler oluşturulmuştur. Radar emici bileşiklerin radar emici özelliklerini belirlemek için PNA-L Ağ Analizörü kullanılarak ağ analizör testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, kurşun oksit ile üretilen farklı tiplerde tasarlanmış RAM'lerin çok düşük yansıma katsayıları ve kabul edilebilir düzeyde iletim katsayıları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radar is the most common technique for the detection and tracking of aircraft. Although radar is an indispensable tool in aviation traffic management, it is a problem in offensive military operations which require aircraft to attack their target and then escape without being detected. Radar involves the transmission of electromagnetic waves into the atmosphere; they are then reflected off the aircraft back to a receiving antenna. Radar Absorbing Materials (RAM) works on the principle of the aircraft absorbing the electromagnetic wave energy to minimize the intensity of the reflected signal. The development of radiation absorbing materials, which provides stealth technology, where privacy and invisibility are extremely vital, is of great importance. At the same time, the use of wasted batteries in the production of Radar-absorbing materials will play a very valuable role. In addition, the recovery of lead decreases the lead dispersion in the environment and preserves the mineral reserves for the future. In this thesis, radar absorption material with lead oxide which we obtained from recycling car batteries, was investigated. First, Lead Oxide extracted from the plates of the recycled car battery. The chemical, magnetic (VSM), structural (XRD), particle size and electron microscope (SEM) analyses were performed before constructing RAMs. After obtaining lead oxide from car battery recycling, the next step is to continue with grinding it and filtering from sieves in different particle sizes. After categorizing the samples with respect to their size, Radar absorbing samples were prepared by adding and pressing the obtained lead and lead oxide products at different rates between the polyurethane foam. Network analyzer tests were carried out to determine the radar absorbing properties of the composites by using PNA-L Network Analyzer. As a result, very low reflection coefficients and moderately acceptable transmission coefficients were found with different types of designed RAMs manufactured with Lead Oxide.