A Historical overview of motifs of Russian nationalism: From tsarist Russia to dissolution of the Soviet Union
- Tez No: 81135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY GÖKSU ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bu çalışma Rus milli bilincinin ve Rus milliyetçiliğinin gelişimini tarihsel persektifte incelemeyi amaçlamaktadır. Ele alınan dönem, çarlık döneminden Sovyetler Birliği'nin yıkılmasına kadar olan zaman dilimini kapsamaktadır. Rusya örneğinde Rus milli bilincinin gelişimi devletin gelişimiyle paralel bir süreç izlemiştir. Rus milli bilinci devletin yoğun etkisi altında şekillenmiştir. 19. yüzyıldan başlayarak Rus milli bilinci devletin ve yeni oluşmakta olan Rus milliyetçi elitinin etkisi altında gelişti. Bu dönemden itibaren Rus milliyetçiliğinde değişik akımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu akımlar arasında Slavofıller daha sonraki dönemlerin Rus milliyetçiliği düşüncelerini önemli oranda etkilemiştir. 19. yüzyılın sonlarından başlayarak Rus imparatorluğunun kendisini giderek artan oranda Rus hissetmeye başlaması Rus olmayan toplumların milli duygularını körükleyerek imparatorluğun çökmesine katkıda bulunmuştur. Bolşevik hükümeti Rus imparatorluğunun tüm mirasını reddetmiştir. Yeni rejim tarafından“Büyük Rus şovenizmi”diye yaftalanan Rus milliyetçiliği şiddetle bastırıldı. Engellemeler 1930'lann ortalarına kadar sürmüş bu tarihten itibaren, İkinci Dünya Savaşı'nın yaklaşan tehdidi altında Stalin liderliğindeki Sovyet rejimi Rus milliyetçi duygularını kullanmaya girişmiştir. Neticede Rus milliyetçiliği devlet ideolojisi tarafından içselleştirilmiştir. Yine de Sovyet rejimi devletin ideolojik dayanakları dışında Rus milliyetçiliğinin ifade edilmesine izin vermemiş, Marksist - Leninist düşünce devletin en önemli meşruiyet kaynağı olarak kalmıştır. Rus milliyetçiliği ancak Breznev döneminde tabandan gelen bir hareket olabildi. Rus milliyetçileri arasında, Rus halkını Sovyet devletinden ayrı olarak farklı bir etnik grup olarak değerlendiren ve Sovyet yönetiminin Rus halkı üzerindeki zararlı etkilerinden kaygılanan güçlü bir eğilim gelişmişti. Aynı zamanda bu dönemde Milli Bolşevizim güçlü bir Rus milliyetçiliği eğilimi olarak belirdi. Devlet Milli Bolşeviklere hoşgörü göstermekle kalmayıp,destekledi de. Gorbaçov dönemini, yürürlüğe koymak istediği radikal reformlardan kaynaklanan, Gorbaçov çevresi ve muhafazakarlar arasındaki güç mücadelesi belirler. Reformlarını uygulayabilmek için Gorbaçov kendi politikasını destekleyecek müttefiklerini arttırmak durumundaydı. İktidarının ilk yıllarında Rus milliyetçileri ile işbirliğine girmeyi de denedi. Gorbaçov'un reformlarıyla Rus milliyetçilerinin düşünceleri arasındaki fark nedeniyle Rus milliyetçileri ile işbirliği bazı istisnalar dışında gerçekleşmedi ve milliyetçilerin çoğu Gorbaçov'un reformlarının karşısında yer aldılar. Gorbaçov'un reformlarına karşı Neo- Stalinistlerden, Milli Bolşeviklerden ve muhafazakar Rus milliyetçilerinden oluşan muhafazakar bir koalisyon oluştu. Perestroika döneminde farklı düşüncelere sahip Rus milliyetçilerinin bir çoğunun temel amacı Sovyetler Birliği'nin toprak bütünlüğünün korunması idi. Bir yandan da perestroika politikaları ve Sovyetler Birliği'nin dağılması tehlikesi Rus milliyetçilerinin radikalleşmesine neden oldu. Güçlü bir devlet, güçlü bir lider ve demir yumruk politikaları izlenmesinden yana proto-faşist grup ve partiler bu dönemde ortaya çıktılar ve toplumun önemli bir kesiminden de destek aldılar. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte Ruslar tarihlerinde ilk kez bir ulus devlette yaşamak durumunda kaldılar. Yeni kurulan devlette Rusların statüsünün ne olacağı Rusya Cumhuriyetinin karşılaştığı tüm sorunların merkezinde yer alıyordu. Yeni kurulan devletin gündemindeki en önemli mesele hegemonik Rus milliyetçiliği ve Rus olmayanların milliyetçiliği idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study aims to analyze the development of the Russian national consciousness and the Russian nationalism in historical perspective. The study covers a time period beginning from the tsarist era till the dissolution of the Soviet Union. In the example of Russia, the development of Russian national consciousness evolved on a parallel line with the growth of state. Russian national consciousness was shaped under the strong influence of the state. Beginning from the 19th century, under the influence of the state and newly emerged Russian national elite the Russian national consciousness has developed. Beginning from this period, different currents of Russian nationalism have emerged. Among these currents the Slavophils made a significant impact on the thoughts of Russian nationalists in succeeding periods. Beginning from the late 19th century the Tsarist Empire's increasing Russian sense of itself provoked non-Russian nationalist sentiments and contributed to its collapse. The Bolshevik government rejected all heritage of the Tsarist Empire. The manifestations of Russian nationalism, which were labeled as“Great Russian chauvinism”, was strongly persecuted by the new regime. The persecution continued until mid- 1930s. Under the threat of approaching world war, Soviet regime under the leadership of Stalin attempted to make use of the Russian nationalist sentiments. Therefore Russian nationalism was absorbed into the state ideology. But Russian nationalism was not permitted to manifest itself as an ideology, independent from the ideological assumptions of the state. Marxism-Leninism remained as an important legitimization source of the Soviet regime. It was only in the Brezhnev period that the Russian nationalism could become an ideology initiated from below. A strong tendency in the Russian nationalist spectrum evaluated Russian nation as a distinct ethnic group apart from the Soviet state and worriedm about the harmful effects of the Soviet rule on the Russian people. Also in this period National Bolshevism emerged as a strong Russian nationalist tendency. Under Brezhnev period National Bolsheviks were not only tolerated, but also supported. The period of Gorbachev was marked by a power struggle which was initiated by the Gorbachev proposed radical reforms within the political establishment between Gorbachev circle and the conservatives. In order to implement his reforms Gorbachev needed to cultivate allies who would support his policies. In the initial years of his rule, he tried to co-opt Russian nationalists too. But considering the differences between the concerns of the wide spectrum of Russian nationalists and Gorbachev reforms, Gorbachev's plans to co-opt Russian nationalists were failed and with the exception of some, most of the Russian nationalists opposed the Gorbachev reforms. A conservative coalition, which was composed of neo-Stalinists, National Bolsheviks and conservative Russian nationalists, was formed against Gorbachev and his reforms. The main aim of the wide spectrum of Russian nationalists in the period of perestroika was to keep the unity of the territories of the Soviet Union. Also under the influence of perestroika policies and the threat of the dissolution of the Soviet Union, there came the radicalization of the Russian nationalists. Proto-fascist groups and parties which stood for a strong state, strong leader and iron hand policies emerged and they got support from an important section of the society. With the dissolution of the Soviet Union Russians, for the first time in history had to live in a nation-state. The position of the Russians in the new state was at the heart of many problems confronting the Russian Republic. The hegemonic Russian nationalism and the non-Russian nationalisms in the country were the most significant issues on the agenda.