Miyofasyal ağrı sendromu olan bireylerde klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan nörobilim ağrı eğitiminin etkisi
The effect of pain neuroscience education in addition to the classical physiotherapy and rehabilitation program in individuals with myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 811370
  2. Yazar: ÇAĞLA KARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Miyofasyal Ağrı Sendromunda (MAS) klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan Nörobilim Ağrı Eğitiminin (NAE) etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında bulunan 40 MAS'lı birey katıldı. Katılımcılar deney grubu (n=20) ve kontrol grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna HP, US, TENS ve egzersizlerden oluşan klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programı haftada 3 kez, 6 hafta boyunca uygulandı. Deney grubunda klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak haftada 1 kez, 6 hafta NAE verildi. Tedavi öncesi ve sonrasında ağrıyı değerlendirmede Kısa Form Mc-Gill Ağrı Anketi (KF-MAA), basınç ağrı eşiğinde Algometre, psikososyal etkenlerde Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve Depresyon- Anksiyete-Stres ölçeği (DASÖ), yaşam kalitesinde Short Form-36 (SF-36), uyku kalitesinde Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), postürde Corbin Postür Anketi (CPA), vücut farkındalığında Vücut Farkındalık Anketi (VFA) ve kasın mekanik özelliklerini değerlendirmek için de Myotonometre kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Neuroscience Pain Education (NPE) applied along with the classical physiotherapy and rehabilitation program in Myofascial Pain Syndrome (MPS). 40 people aged between 18-50 suffering from MPS were involved in the study. The participants were divided into two groups; the first group of 20 (n=20) acting as the control and the other (n=20) as the experiemental. The classical physiotherapy and rehabilitation program consisting of Hotpack, Ultrasound, and Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation and exercises were applied to the control group three times a week for six weeks. Along with the classical physiotherapy and rehabilitation program, NPE was applied once on a weekly basis for six weeks. Short Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ) was used to evaluate the pain before and after the treatment; Algometer was used for the evaluation of pressure pain threshold. Pain Catastrophizing Scale (PCS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) and Depression-Stress-Anxiety Scale (DSAC) were used in evaluating psychosocial factors. Short Form-36 (SF-36) was used to evaluate life quality, and Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) was used in the evaluation of sleep quality. Corbin Posture Questionnaire (CPQ) was used in posture evaluation. Body Awareness Questionnaire (BAQ) was used in evaluating body awareness and Myotenometry was used to evaluate the mechanical properties of the muscle.