Miyofasyal ağrı sendromu olan bireylerde miyofasyal gevşetme teknikleriyle birlikte sanal gerçeklik temelli denge eğitiminin postüral kontrol ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of virtual reality-based balance education on postural control and quality of life in individuals with myofacial pain syndrome
- Tez No: 790151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Miyofasyal ağrı sendromu yaygın olarak görülen kas iskelet sistemi rahatsızlığıdır. Kas üzerindeki gergin bant ve üzerindeki hassas noktalar ile karakterize bir rahatsızlıktır. Ağrı, psikolojik bozukluklar, uyku bozuklukları, eklem hareket açıklığında azalma, kuvvet kayıpları ve denge bozukları görülmekte. Miyofasyal gevşetme tekniği sıklıkla kullanılan, sanal gerçeklik temelli denge eğitimi son zamanlarda yayın olarak kullanılan tedavi yöntemleridir. Bu çalışmada miyofasyal ağrı sendromu olan bireylerde sanal gerçeklik temelli denge eğitiminin postüral kontrol ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Kilis ilinde yaşayan miyofasyal ağrı sendromu olan bireyler çalışmaya gönüllük esasına göre davet edilmiştir. Miyofasyal ağrı sendromu olan (n=29) kişi çalışmaya katıldı. 1. Gruba 20 dakika miyofasyal gevşetme tekniği ile birlikte, 20 dakika sanal gerçeklik temelli denge rehabilitasyonu uygulandı. 2. Gruba sadece 20 dakika miyofasyal gevşetme tekniği uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise yürüyüş önerildi. 4 hafta boyunca 12 kere eğitim verildi. Toplam 3 kere değerlendirmeye alındı. Ağrı düzeyi Mc Gill Ağrı Anketi ile, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ile, psikolojik durum SCL-90 ile değerlendirdi, postüral durumu New york Postür Analizi ile, denge durumu ise Romberg duruş, Tandem duruş, tek ayak üzerinde yumuşak ve sert zeminde göz açık ve kapalı olacak şekilde değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome is a common musculoskeletal disorder. It is a disorder characterized by a tight band on the muscle and tender points on it. Pain, psychological disorders, sleep disorders, decreased range of motion, loss of strength and balance disorders are seen. Myofascial release technique is frequently used, and virtual reality-based balance training is a treatment method that has been published recently. In this study, it was aimed to examine the effectiveness of virtual reality-based balance training on postural control and quality of life in individuals with myofascial pain syndrome. Individuals with myofascial pain syndrome living in Kilis were invited to our study on a voluntary basis. Person with myofascial pain syndrome (n=29) participated in the study. Group 1 received 20 minutes of myofascial release technique and 20 minutes of virtual reality-based balance rehabilitation. 2. Myofascial release technique was applied only for 20 minutes. Walking was recommended for the control group. Training was given 12 times over 4 weeks. It was evaluated 3 times in total. Pain level was evaluated with Mc Gill Pain Questionnaire, quality of life with Nottingham Health Profile, sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index, psychological status with SCL-90, postural status with New York Posture Analysis, balance status with Romberg posture . Evaluation was made in tandem stance, on one leg on soft and hard ground, with eyes open and closed.