Akut myofasial ağrı sendromunda tetik noktaya uygulanan vibrasyon ile kuru iğnelemenin karşılaştırılması
Comparison of vibration applied to the trigger point and dry needing in acute myofacial pain syndrome
  1. Tez No: 689627
  2. Yazar: GÜLŞAH SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN PAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, akut myofasial ağrı sendromu olan bireylerde tetik noktaya uygulanan lokalize vibrasyonun etkilerinin kuru iğneleme yöntemiyle karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırma; tek kör ve tek merkezli bir klinik araştırma olarak gerçekleştirildi. S.B.Ü İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve dahil edilme kritelerine uyan 42 (32 kadın, 10 erkek) hasta davet edildi. İki hasta çalışmaya katılmak istemedi. Kırk hasta permüte edilmiş blok randomizasyon yöntemi ile kuru iğneleme ve lokalize vibrasyon olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kuru iğneleme grubunda 20 (17 kadın, 3 erkek) ve lokalize vibrasyon 20 (15 kadın, 5 erkek) olacak şekilde çalışma tamamlandı. Her iki grubun da trapez kasında tespit edilen tetik noktaya toplamda gün aşırı olmak üzere toplamda üç seans tedavi uygulanması planlandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ağrının süresi, lokalizasyonu, ek hastalık olup olmadığı, ilaç kullanıp kullanmadığı sorgulandı. Araştırmanın sonuç ölçütleri için ağrı şiddeti (SAS), basınç ağrı eşiği (BAE), ağrı toleransı (AT) ve kısa form (KF-36) kullanıldı. KF-36 hariç tüm değerlendirme ölçütleri her seanstan önce, hemen sonra ve bir gün sonra, son seanstan bir hafta sonra yapıldı. KF-36 1. seans tedaviden önce, 3. seans tedaviden sonra ve 3. seans tedaviden bir hafta sonra kaydedildi. Bulgular: Her iki tedavi grubunda da VAS ile değerlendirilen ağrı şiddeti anlamlı olarak azaldı ve bu etki açısından iki grup arasında anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05). Her iki tedavi grubunda da BAE üzerine anlamlı olumlu etki ortaya çıktığı ve bu etki açısından iki grup arasında anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05). Her iki tedavi grubunda da ağrı toleransı üzerine anlamlı olumlu etki ortaya çıktığı saptandı (p0.05). Her iki tedavi grubunda da Fiziksel kısıtlanma, Emosyonel kısıtlanma, Sosyal Fonksiyon alanlarında anlamlı iyileşme olmadığı saptandı (p>0.05). Enerji/Yorgunluk üzerine sadece vibrasyon grubunda 3. seansdan hemen sonra ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the effects of localized vibration and dry needling applied to the trigger point in the individuals with acute myofascial pain syndrome. Materials and Methods: Forty-two (32 female, 10 male) patients who admitted to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of the S.B.Ü Istanbul Physical Medicine and Rehabilitation Training and Research Hospital and met the inclusion criteria were screened in this one-blind and single-center clinical study. The patients were divided into two groups as dry needling and localized vibration using the permuted block randomization method. The study was completed with 20 (17 women, 3 men) in the dry needling group and 20 in localized vibration (15 women, 5 men). Patients' age, gender, duration of pain, localization, presence of additional disease, drug use were questioned and recorded. Pain intensity,Pressure pain threshold (PPT) pain tolerance and short form (SF-36) were used for the outcome measure of the study. All evaluation criteria except SF-36 were made before, immediately after and 1 day after each session, 1 week after the last session. SF-36 was evaluated before the 1st session treatment, after the 3rd session treatment and 1 week after the 3rd session treatment. The compliance of the data to normal distribution was analyzed using the Shapiro-Wilk test. Means were summarized as arithmetic mean ± standard deviation, and categorical variables as frequency. Data means with normal distribution were compared with TimeXGroup repeated measures analysis of variance. For the data averages that do not conform to the normal distribution, the comparisons within the group were made by Friedman test; Comparisons between the two groups were made using the Mann Whitney U test. Paired t-test or Wilcoxon test were used for paired comparisons in Post-Hoc analyzes. Comparison of the mean data with normal distribution between the two groups was made using the unpaired t-test. The distribution of categorical variables among groups was compared with Fisher exact test or Yate's corrected chi-square test. P 0.05). It was found that there was a significant positive effect on PPT in both treatment groups and there was no significant difference between the two groups in terms of this effect (p> 0.05). It was found that both treatment groups had a significant positive effect on pain tolerance (p 0.05). In both treatment groups, it was found that there was no significant improvement in Physical restraint, Emotional restraint, and Social Function in both groups (p> 0.05).