Göçmenlerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve geliştirilmesi sürecinde STK'ların rolü: Sırbistan örneği
The role of NGOS in the process of supporting and developing the social services for migrants: The study case of Serbia
  1. Tez No: 811376
  2. Yazar: ZORANA STANOJLOVİĆ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın başlangıç noktasını, son otuz yılda ulusötesi veya küresel etki nedeniyle karakterini değiştirmeye başlayan kamu sektöründen sosyal hizmetlerin sağlanmasıyla koşullanan göçmenler için sosyal refahın sağlanması oluşturmaktadır. Ulusötesi bir sosyal olgunun sosyal güvenlik sistemine girişi, küreselleşme ile doğrudan bağlantılıdır. Devlet, ekonomik ve politik anlamdaki değişikliklere ek olarak, sosyal hizmetlerin sunumundaki tekelci konumundan vazgeçerek toplumda sahip olduğu geleneksel rolü değiştirmektedir. Savunmasız sosyal grupların ihtiyaçlarının karmaşıklığı nedeniyle (göçmenler ve mülteciler dahil), sağlanabilecek sosyal hizmetlerde bir genişleme söz konusudur. Sosyal hizmetlerin sağlanması yoluyla desteğe ihtiyaç duyan çeşitli grupların muazzam genişlemesi, sosyal hizmetlerin kapsamının büyüklüğü, çeşitli sosyal hizmetler sunan sivil toplum kuruluşlarının sayısının artması özellikle bazı eski sosyalist ülkelerde dikkat çekicidir. Sırbistan Cumhuriyeti bu durum için uygun bir örnektir. Devletin sivil toplum kuruluşlarının kurulmasına verdiği destek, sivil toplum kuruluşlarının toplumdaki rolü ve sosyal hizmetlerin sağlanması alanında devletle ortaklığı hep sorgulanmıştır. Sırbistan Cumhuriyeti'nin 2015 yılından bu yana geçiş ülkesi olmasıyla ortaya çıkan göç krizi, bu konuyu yeniden gündeme getirmiştir. Kendilerini Sırbistan topraklarında bulan göçmenler ve mülteciler, devlet sosyal güvenlik sistemi ve aynı zamanda göçmenlere ve mültecilere destek sağlamak isteyen sivil toplum örgütleri için yeni bir zorluk oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The starting point is social welfare for migrants being conditioned by the provision of social services from the public sector, which in the last three decades has begun to change the character due to the so-called transnational or global influence. The entry of a transnational social phenomenon into the social security system is directly linked to globalization. In addition to the economic and political changes, the state is changing the traditional role in society by giving up the monopoly position in the provision of social services. Due to the complexity of the social needs for different, vulnerable social groups (including migrants and refugees) there is an expansion of the social services that can be provided. The enormous expansion of various groups in social need of support through the provision of social services, the scope of social services, and increase in the number of nongovernmental organizations providing various social services is particularly notable in some post-socialist countries. The Republic of Serbia is a relevant example. The support given by the state to the establishment of non-governmental organizations, the role of nongovernmental organizations in society, and then the partnership with the state in the provision of social services have always been questioned. The migration crisis, which has gripped the Republic of Serbia as a transit country since 2015, has put this issue at the center again. Immigrants and refugees who found themselves on Serbian territory posed a new challenge for the state social security system, as well as for non-governmental organizations seeking to provide support to migrants and refugees.