Sınıf öğretmenlerinin ilkokullarda uygulanan uzaktan eğitim programlarına yönelik tutum ve öz yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of classroom teachers' attitudes and self-efficacy towards distance education programs implemented in primary schools
  1. Tez No: 811377
  2. Yazar: ŞEVVAL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin ilkokullarda uygulanan uzaktan eğitim programlarına yönelik tutum ve öz yeterliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yaklaşımı kullanılmıştır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Ankara'daki devlet ve özel ilkokullarda görev yapan 19.325 sınıf öğretmeni araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem, bu okullardaki tüm öğretmenlere ulaşmanın zor olması nedeniyle seçilmiştir. Örneklemi seçmek için olasılıklı örnekleme tekniklerinden biri olan küme örneklemesi kullanılmıştır. Ankara ilinden toplam altı ilçeden farklı okullardan 513 öğretmen örnekleme alınmıştır. Veriler, Ağır (2007) tarafından oluşturulan ve Ülkü (2018) tarafından güncellenen“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca, Miltiadou ve Yu tarafından 2000 yılında oluşturulan ve Horzum ve Çakır tarafından 2009 yılında Türkçeye çevrilen“Çevrimiçi Teknolojilere Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”de ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik öz yeterliklerini ölçmek için kullanılmıştır. Öğretmenlere uygulama öncesinde çalışma hakkında bilgi verilmiş ve bilgilendirmenin ardından araştırmacı, anketi katılımcılara dijital olarak göndermek için Google Form platformunu kullanmıştır. İstatistiksel işlemleri gerçekleştirmek için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket uygulaması kullanılmıştır. Cinsiyet, çalışma yeri ve uzaktan eğitime aşinalık için t-testi yapılmıştır. Kıdem ve uzaktan eğitim platformu için ANOVA analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeğinin toplam puanı ile uzaktan eğitime yönelik öz yeterlilik algısı ölçeğinin toplam puanı ve tüm alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, bazı alt faktörler birbirleriyle zayıf bir pozitif bağlantıya sahiptir. Bulgular, öz yeterlilik algısındaki artışın uzaktan eğitime yönelik olumlu tutumları artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, öğretmenlerin kendi teknoloji kullanım etkinliklerine ilişkin algılarının iyileştirilmesi, uzaktan öğrenmeye yönelik olumlu görüşlerin artmasını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes and self-efficacy of classroom teachers towards distance education programs implemented in primary schools. In this study, descriptive and relational survey model will be used. The population of the study consists of 19,325 classroom teachers working in public and private primary schools in Ankara in the first semester of the 2021 - 2022 academic year. Since it was difficult to reach the total number of teachers in these schools, the sample was determined. Cluster sampling, one of the probability sampling techniques, was used to select the sample. A total of 6 districts were selected from Ankara province. 513 teachers were included in the study. The“Attitude Scale towards Distance Education”developed by Ağır (2007) and revised by Ülkü (2018) was used as a data collection tool. In addition, the“Self-Efficacy Perception Scale for Online Technologies”developed by Miltiadou and Yu (2000) and adapted into Turkish by Horzum and Çakır (2009) was used to measure the self-efficacy of classroom teachers working in primary schools towards distance education. In the data collection process, the teachers were informed about the research before the application and after the information, the researcher sent the questionnaire digitally to the participants via Google Form platform. Statistical procedures were performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package program. A t-test was conducted for gender, institution of employment and distance education knowledge, and ANOVA analysis was conducted for seniority and the platform used in distance education. According to the results of the study, no significant correlation was found between the total score of the attitude towards distance education scale and the total score and all sub-dimensions of the self-efficacy perception towards distance education scale. However, there is a weak positive relationship between some sub-factors. According to the results, an increase in self-efficacy perception increases the positive attitude towards distance education. Therefore, increasing teachers' perception of self-efficacy in the use of technology leads to the development of positive attitudes towards distance education.