Dehidratasyonu olan pediatrik hastalarda kandaki ürik asit miktarının değişiminin incelenmesi
Investigation of change in blood uric acid amount in pediatric patients with dehydration
- Tez No: 811386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERT ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Biyokimya, Emergency Medicine, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocuklarda normal ürik asit düzeyini saptamak, diğer laboratuvar bulguları ile birlikte ürik asit değişiminin orta ve ağır dehidratasyonu saptamadaki etkinliğini belirlemek. Gereç ve Yöntem:01 Şubat -31 Ekim 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Çocuk Acil Kliniği ile Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniklerine akut gastroenterit nedeniyle başvuran, orta veya ağır dehidratasyon tanısı almış 12-72 ay arası hastalar dehidratasyonu olan hasta grubuna dahil edildi .Gastroenterit dışı nedenlerle hastaneye başvurmuş, dehidratasyonu olmayan hastalar dehidratasyonu olmayan hasta grubuna dahil edildi.Kronik hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastayı değerlendiren doktorun uygun görerek yapmış olduğu laboratuar tetkikleri ve hasta evrağında yer alan klinik bulgular araştırmada kullanıldı.Elde edilen verilerin istatistiki değerlendirmesi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Dehidratasyonu olan ve dehidratasyonu olmayan grup cinsiyet açısından değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,472). Her iki grubun da yaş ortalaması 2(1-4) bulunmuştur. Hasta başvuru şikayet ve bulguları değerlendirildiğinde; 95 (%91,3) hastada ishal, 96 (%92,3) hastada kusma, 56 (%53,8) hastada yüksek ateş, 3(%2,9) hastada bilinç değişikliği, 14(%13,5) hastada takipne, 18(%17,3) hastada KDZ >3sn üzerinde tespit edilmiştir. Dehidratasyonu olan grupta 102 (%98,1) hastada ürik asit yüksek bulunmuş iken dehidratasyonu olmayan grupta 7 (%6,2) hastada ürik asit yüksekliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the normal uric acid level in children and to determine the effectiveness of uric acid exchange in detecting moderate and severe dehydration together with other laboratory findings. Materials and Methods: Patients aged 12-72 months who were diagnosed with moderate or severe dehydration and admitted to Ege University Pediatric Emergency Clinic and Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Emergency Clinics between February 01 and October 31, 2022, were included in the patient group with dehydration. Patients without dehydration who were admitted to the hospital for reasons other than gastroenteritis were included in the patient group without dehydration. Patients with chronic disease were excluded from the study. Laboratory tests performed by the doctor who evaluated the patient and clinical findings in the patient's documents were used in the study. SPSS 22.0 package program was used for the statistical evaluation of the obtained data. Results: When the groups with and without dehydration were evaluated in terms of gender, there was no significant difference between the groups (p=0.472). The mean age of both groups was found to be 2(1-4). When the patient's complaints and findings are evaluated; Diarrhea in 95 (91.3%) patients, vomiting in 96 (92.3%) patients, high fever in 56 (53.8%) patients, altered consciousness in 3 (2.9%) patients, 14 (13.5%) patients tachypnea was detected in 18 (17.3%) patients with a capillary refill time >3 seconds. While uric acid was found to be high in 102 (98.1%) patients in the dehydrated group, uric acid level was found to be high in 7 (6.2%) patients in the non-dehydrated group.