Atriyal fibrilasyonu olmayan ancak yüksek cha2ds2-vasc skoruna sahip kişilerde sol atriyal ekokardiyografi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial echocardiography parameters in patients without atrial fibrillation but with High CHA2DS2-VASc score
- Tez No: 811395
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖRENEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
CHA2DS2-VASc skoru atriyal fibrilasyonlu hastalarda emboli riski ve antikoagülan kullanım gerekliliğini belirlemede kullanılır. Atriyal fibrilasyon oluşum ve devamlılığında atriyumların fonksiyonel ve yapısal yeniden şekillenmesi etkilidir. Ekokardiyografi ile sol atriyum çapı, alanı, volümleri ve strainleri tespit edilerek CHA2DS2-VASc skoru yüksek ancak henüz atriyal fibrilasyon gelişmemiş hastalarda atriyal disfonksiyon erken tespit risk faktörlerinin erken ve etkin kontrolü ile atriyal fibrilasyon prevalans ve morbiditesinin azaltılması sağlanabilir. Çalışmamıza atriyal fibrilasyonu olmayan 149 hasta dahil edilerek; CHA2DS2-VASc skoru 2-4 ve >4 olarak gruplara ayrıldı; sol atriyum boyut, alan, volüm, fazik fonksiyonları ve strainleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The CHA2DS2-VASc score is used to determine the risk of embolism and the need for anticoagulant use in patients with atrial fibrillation. Functional and structural remodeling of the atria is responsable for atrial fibrillation formation and maintenance. By detecting the diameter, area, volumes and strains of the left atrium (LA) with echocardiography, atrial dysfunction can be detected early in patients with high CHA2DS2-VASc scores who have not developed atrial fibrillation yet, and its prevalence and morbidity can be reduced by early and effective control of possible risk factors. 149 patients included in the study were divided into groups with CHA2DS2-VASc scores of 2-4 and >4; LA size, area, volume, phasic functions and strains were compared.