Okulların teknolojik altyapısının öğretmenlerin dijital ve öğretim teknolojilerini kullanmaya yönelik görüşlerine yansıması üzerine bir çalışma
A study on the reflection of technological infrastructure of schools on teachers' opinions towards using digital and instructional technologies
- Tez No: 811423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çağın değişen şartlarına ayak uydurabilen bireylerin yetiştirilmesi açısından okullar önemli kurumların başında gelmektedir. Öğrencilerin bireysel olarak sahip oldukları yeterliliği fark etmelerine imkân tanıyıp, bu yeterliği daha üst bir seviyeye çıkarması bakımından okulların teknolojik altyapılarının yeterli olması gerekir. Bu tür okullarda öğretmenler de teknolojiyi kullanma konusunda kendilerini geliştirme ve hitap ettikleri kitleye rehberlik etme gereksinimi duyacaktır. Bu yönlendirme dijital yerli olarak adlandırılan bu çağ öğrencilerinin katma değeri yüksek ürünler ortaya koymalarına imkan tanıyacaktır. Hem öğretmenin hem de öğrencinin kendi potansiyellerini görmelerine olanak sunan dijital donanımlı sınıflar artık eğitim kurumlarının olmazsa olması hâline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında da okulların teknolojik altyapısının öğretmenlerin dijital okuryazarlık becerisine olan etkileri irdelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Van iline bağlı İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerinde farklı sosyoekonomik koşullara sahip (üst, orta ve alt) okullarda görev yapan 9 sosyal bilgiler öğretmeni ve bu öğretmenlerin çalıştığı kurumlar oluşturmaktadır. Bu araştırma, durum çalışması deseninde, nitel bir çalışmadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme ve gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Öğretmenler ile yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmiş, kaydedilen veriler tek tek dinlenerek ve okunarak yazılı metinler haline getirilmiştir. Ayrıca okullarda yapılan gözlem çalışmalarında alınan notlar yapılandırılmış gözlem formuna not edilmiş; okulların bilişim altyapılarını ortaya koyan görüntüler alınmıştır. Görüşme ve gözlem neticesinde elde edilen veriler içerik analizi yönetimi ile irdelenmiştir. Çalışmada ulaşılan bulgular genel olarak değerlendirildiğinde; okulların teknolojik altyapılarında kısmen de olsa eksikliklerin olduğu (akıllı tahta sistemlerinin sık sık bozulması, internet bağlantı sorunu, bilişim sınıflarının yetersizliği, bilgisayar eksikliği vb); öğretmenlerin görev yaptıkları okullarda teknolojik imkânlardan azami şekilde faydalandıkları; sosyoekonomik düzey fark etmeksizin öğretmenlerin hitap ettikleri öğrencilerin genel olarak teknolojiyi kullanma yeterliliklerinin olduğu; teknolojinin kullanıldığı sınıflarda öğrencilerin daha çok etkileşim halinde oldukları; öğretmenlerin hem sınıf ortamında hem de kişisel yaşantılarında ihtiyaç duydukları bilgiye genellikle internet aracılığıyla eriştikleri; öğretmenlerin ulaşılan bilginin doğruluğunu ve güvenirliğini bilindik siteleri kullanarak ya da farklı adreslerde arama yaparak teyit ettikleri; sınıfta sunumlarını genellikle akıllı tahta sistemini kullanarak yaptıkları ve öğrencilerine de sunumları bu yolla yaptırdıkları; teknolojik araçlarla ilgili teknik sorunları genellikle bilişim öğretmenlerine danışarak çözmeye çalıştıkları; sınıftaki teknolojik araçları kullanarak öğrencilerle birlikte ortaya dijital bir ürün koyamadıkları yapılan görüşmeler ve gözlemlerle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The schools are one of the most important institutions in terms of raising individuals who can keep up with the changing conditions of the age. The technological infrastructure of the schools should be sufficient in order to allow students to realize their individual competence and to raise this competence to a higher level. In such schools, teachers will also need to develop themselves in using technology and guide the audience they are addressing. This guidance will enable the students of this age, which is called digital native, to produce products with high added value. Digitally equipped classrooms that allow both teacher and student to see their potential become indispensable for educational institutions. Within the scope of this study, the reflection of the technological infrastructure of schools on teachers' digital literacy skills were examined. The study group of the research consists of 9 social studies teachers working in schools with different socioeconomic conditions (upper, middle, and lower) in İpekyolu, Tusba, and Edremit districts of Van province in the 2021-2022 academic year and the institutions where these teachers work. This research is a qualitative study in the case study pattern. In this study, interview and observation methods were used as data collection tools. The interviews with the teachers were recorded with a voice recorder, and the recorded data were turned into written texts by listening and reading one by one. In addition, the notes taken in the observation studies carried out in schools were noted on the structured observation form; Images showing the informatics infrastructure of the schools were taken. The data obtained as a result of interviews and observations were analyzed with content analysis management. When evaluating the findings of study, the interviews and observations have determined that; there are some deficiencies in the technological infrastructure of schools (frequent breakdown of smart board systems, internet connection problem, inadequacy of informatics classes, lack of computers, etc.); teachers make maximum use of technological opportunities in their schools; regardless of the socio-economic level, the students addressed by the teachers have the ability to use technology; In classrooms where technology is used, students are more interactive; that teachers access the information they need both in the classroom and in their personal lives via the internet; teachers confirm the accuracy and reliability of the information obtained by using known sites or by searching different addresses; they usually make their presentations in the classroom using the smart board system and have their students make presentations in this way; they usually try to solve technical problems related to technological tools by consulting computer teachers; they could not produce a digital product together with the students by using the technological tools in the classroom.