Fevziye Bayramova'nın 'Gulayza' romanı (Metin-aktarma-inceleme)
Fevziye Bayramova's novel named 'Gulayza' (Text-adaptation- analysis)
- Tez No: 811425
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bu çalışmada, Tatar yazar Fevziye Bayramova'nın Göleyza adlı eserini tanıtmaya ve romanda ele alınan tarihî olayların roman kahramanları üzerinden Tatarlardaki etkisinden bahsetmeye çalıştık. Romandaki olayların geneli I.Nikolay döneminde geçmektedir. I.Nikolay zamanında yapılan Hristiyanlaştırma politikaları ve bu zulüm altında ezilen Müslüman Tatarların dramı romanın ana konusudur. Çalışma“Giriş”,“Birinci Bölüm: Fevziye Bayramova ve Göleyza Romanı”,“İkinci Bölüm: Göleyza Romanı (Metin-Aktarım)”,“Sonuç”ve“Kaynakça”adlı bölümlerden oluşmaktadır. İlk olarak Tatarlar, Tatar edebiyatı ve yazarımız Fevziye Bayramova hakkında bilgi verdik. Metin incelemesinden sonra romanın asıl halini ve Türkiye Türkçesi şeklini sunduk. Sonrasında incelememiz hakkında değerlendirmelerimizi yaparak yararlandığımız kaynakları listeledik.
Özet (Çeviri)
In this study, we are introducing the work of Tatar writer Fevziye Bayramova named Göleyza and to explain the effect of historical events in the novel on Tatars through the heroes of the novel. Most of the events in the novel take place during the reign of Nicholas I. The Christianization policies made during the reign of Nicholas I and the drama of the Muslim Tatars who were oppressed under this persecution are the main themes of the novel. The study consists of sections named“Introduction”,“First Section: Fevziye Bayramova and Göleyza Novel”,“Second Section: Göleyza Novel (Text-Translation)”,“Conclusion”and“References”. First of all, we gave information about Tatars, Tatar literature and our writer Fevziye Bayramova. After the text analysis, we presented the original version of the novel and its Turkish version. Afterwards, we made our evaluations about our review and listed the resources we benefited from.