Deneysel periferik sinir yaralanmasında melatoninin etkileri
The effects of melatonin in an experimental peripheral nerve injury
  1. Tez No: 811447
  2. Yazar: UĞUR YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu deneysel çalışmada periferik sinir yaralanmasında melatoninin etkileri Siyatik Fonksiyon İndeksi (SFİ), Elektronöromiyografi (ENMG) ve histopatolojik kesitlerle değerlendirildi. Literatürde daha önce aynı tür bir çalışmaya rastlanmamıştır. Deney için ağırlıkları 180-270 gr olan 40 adet erkek Wistar-Albino rat kullanıldı. Çalışma grubu dört eşit parçaya ayrıldı. Sham grubunda sadece sağ siyatik sinir ortaya kondu. Kontrol grubunda sağ siyatik sinir klip kompresyon yöntemiyle 150 saniye ezildi. Melatonin ve taşıyıcı gruplarında da aynı işlem yapıldı ve melatonin grubuna 100 mg/kg melatonin, taşıyıcı grubuna 0,1 cc. etanol verildi. Çalışma gruplarının haftalık Siyatik Fonksiyon İndeksi (SFİ) değerlendirildiğinde melatonin verilen grupta fonksiyonel iyileşmenin zaman süreci içinde taşıyıcı ve kontrol gruplarına göre daha iyi olduğu istatistiksel olarak gösterildi. ENMG sonuçları değerlendirildiğinde amplitüd ve alan değerleri melatonin grubunda kontrol ve taşıyıcı gruplarına göre daha yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlıydı. Bu melatoninin sinir iyileşmesini hızlandırdığını bize elektrofizyolojik olarak gösterdi Histopatolojik olarak da melatonin uygulanan grupta klip kompresyon hattının distalinde miyelin kılıfının genelde korunduğu ve aksonal yapının sham grubuna benzer olduğu görülmekteyken taşıyıcı ve kontrol grubunda demiyelinizasyon ve aksonal hasarın belirgin olduğu gözlendi. Biz bu çalışmamızda melatoninin melatoninin periferik sinir yaralanmasının tedavisinde etkili olduğunu gösterdik. Ancak melatoninin periferik sinir hasarında uygulanmasının kliniğe sokulmadan önce etkili dozun seçimi, etki mekanizmaları konusunda ek çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
This experimental study is performed to examine the effects of melatonin on the peripheral nerve regeneration by evaluating sciatic function index (SFI), electroneuromyography (ENMG) and histopathological examinations. There was no any same study in the literature review. Fourty, male Winstar-Albino rats weighting 180-270 g were used for the experiment and were divided equally into four groups. The right sciatic nerves of the sham group was only dissected.The right sciatic nerves of the control group was compressed by a clip for 150 seconds. The same operations were performed for the melatonin and the vehicle group and 100 mg/kg melatonin was given once to the melatonin group while 0.1 cc ethanol was applied to the vehicle group. The sciatic function index (SFI) of the study groups are performed week by week.The SFI results of the melotonin group were better than the vehicle group and the control group; this difference was statisticly significant. Thus, in the rats treated with melatonin intraperitoneally , amplitudes and area recordings were higher than the ones of the vehicle group and the control group; this difference was statisticly significant. This result showed that melatonin accelarates the regeneration of the peripheral nerve electrophysiologically.When the distal part of the clip compressed segments were examined histopathologically, although the myelin sheath of the melatonin group was protected and the axonal structures were found as same as the sham group, the demyelinization and axonal destruction of the vehicle group and the control group were so significant. However, to choose the effective doses ,to find side effects and to configure the mechanisms more clinical and experimental studies are needed. In this study , we showed that melatonin could effect the treatment of the injured peripheral nerve.