Evaluation immunitically of interleukin-6 level in vaccinated and unvaccinated individuals previously infected with Covid-19 and its effect on P53 protein
Daha önce Covid-19 ile enfektif olan aşı ve aşı olmayan kişilerde ınterleukın-6 seviyesinin bağışık olarak değerlendirilmesi ve P53 protein üzerine etkisi
  1. Tez No: 811477
  2. Yazar: THAMER FRAYYEH MUTAR MUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA RİYADH MOHAMMED AL-SHAHEEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Coronavirüs 2019 (COVID-19), küresel ekonomi üzerindeki etkilerinin yanı sıra 2019 yılının sonunda ortaya çıkan, insanları enfekte eden ve çok sayıda ölüme neden olan bir salgın hastalıktır. COVID-19'un yan etkileri iyileştikten sonra bile devam eder ve buna Post-COVID-19 veya uzun COVID-19 sendromu denir. Şirketler, ilk kez insanlar üzerinde test edilen mRNA aşısının ortaya çıkmasına yol açan bir aşı üretmek için harekete geçti. Maruz kaldıktan sonra orta vadede virüs ve aşının etkilerinin araştırılması gerekli hale geldi. Bu çalışmada en yaygın inflamatuar parametre olarak interlökin-6 (IL-6) ve insanda kanserle ilişkili protein-53 (P53) yanı sıra bazı biyokimyasal testler seçilmiştir. Grup 1 (G1) olarak 3 ila 6 ay önce enfekte olan, yaralanması solunum cihazı gerektirmeyen, yaşları 25 ve 65 olan 50 kişi, Grup 2 (G2) olarak 3-6 ay önce 2. doz mRNA aşısı yapılmış, yaşları 25 ve 65 arası 50 kişi, kontrol grubu olarak daha önce herhangi bir COVID-19 enfeksiyonu semptomu göstermemiş 25 sağlıklı kişi seçilmiştir. G1 sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında P53 (3960.61±845.00), IgG (26.91±8.28), kreatinin (0.75±0.1), TC (200.90±82.14), TG (157.26±61.86) ve AST (28.92±8.80) için önemli artış kaydedilirken, sonuçlar üre (20,6±5,6), UA (4,56±1,1) ve ALKP (93,38±30,55) için anlamlı düşüş gösterdi. Ayrıca bu çalışmanın sonucunda G1 ve kontrol grubu arasında IL-6 (2,57±1,4), IgM (0,48±0,34), glukoz (96,22±12,9), HDL (47,20±11,54), BiliT (0,80±0,47), ALT (29,10±14,92), Ca (9,00±0,38), Na (139,74±6,01), K (4,30±0,48), LDH (192,68±35,20) ve CK (122,48±75,36) açısından fark olmadığı görülmüştür. İkinci grup sonuçları ile kontrol grubu karşılaştırıldığında P53 (3782,25±1104,18), IgG (41,58±59,55), glukoz (108,84±46,13), kreatinin (0,79±0,2), TC (199,20±57,06) ve TG (152,16±81,82) de önemli bir artış gösterirken üre (23,32±7,1), ALKP (61,80±27,21) ve Na (138,08±3,25) önemli azalma göstermektedir. Ayrıca, G2 ile kontrol grubu arasında IL6 (2,61±1,5), IgM (0,48±0,36), UA (4,92±1,6), HDL (45,70±10,70), BiliT (0,59±0,44), ALT (25,18±14,61), AST (23,02±9,12), Ca (8,99±0,44), K (5,56±7,11), LDH (172,16±30,03) ve CK (131,12±119,81) için önemsiz farklılıklar olduğunu gösterilmiştir. G1 için yapılan testler, G2 ile karşılaştırıldığında P53, IgG, glukoz, TC, TG, ALKP, AST ve Na için anlamlı bir artış ve UA ve Na için anlamlı bir düşüş gösterirken IL-6, IgM, HDL, BiliT, ALT, Ca, K, LDH ve CK için önemli bir değişiklik göstermedi.
Özet (Çeviri)
Coronavirus 2019 (COVID-19) is a disease epidemic that appeared at the end of 2019, infecting humans and causing many deaths, in addition to its effects on the global economy. The side effects of COVID-19 persist even after recovery and it is called a Post-COVID-19 or long-COVID-19 syndrome. The companies stroke in to produce a vaccine that led to the emergence of the mRNA vaccine which was tested for the first time on humans. The effects of the virus and the vaccine in the medium term after exposure became necessary to study. In this study, interleukin-6 (IL-6) as the most common inflammatory parameter, and protein-53 (P53) associated with cancer in humans, in addition to some biochemical tests were selected. 50 individuals were recruited who infected 3 to 6 months ago as group 1 (G1), and their injury didn't require to use of respiration devices, their ages 25 and 65 years, and 50 individuals were selected who had received the second dose of mRNA vaccine, before 3-6 months ago as group 2 (G2), their ages 25 and 65 years, with 25 healthy people who had not previously shown any symptoms of COVID-19 infection as a control group. While the results of G1 when compared with the control group recorded an important increase for P53 (3960.61±845.00), IgG (26.91±8.28), creatinine (0.75±0.1), TC (200.90±82.14), TG (157.26±61.86), and AST (28.92±8.80), the results were showed a significant decrease for urea (20.6±5.6), UA (4.56±1.1) and ALKP (93.38±30.55). Further, the outcome of this study observed there is no difference between G1 and the control group in terms of IL6 (2.57±1.4), IgM (0.48±0.34), glucose (96.22±12.9), HDL (47.20±11.54), BiliT (0.80±0.47), ALT (29.10±14.92), Ca (9.00±0.38), Na (139.74±6.01), K (4.30±0.48), LDH (192.68±35.20) and CK (122.48±75.36). While the results of the second group compared with the control group showed an important increase in P53 (3782.25±1104.18), IgG (41.58±59.55), glucose (108.84±46.13), creatinine (0.79±0.2), TC (199.20±57.06) and TG (152.16±81.82), the urea (23.32±7.1), ALKP (61.80±27.21) and Na (138.08±3.25) were showed a significant decrease. Also, there were unimportant differences between G2 and the control group in terms of IL6 (2.61±1.5), IgM (0.48±0.36), UA (4.92±1.6), HDL (45.70±10.70), BiliT (0.59±0.44), ALT (25.18±14.61), AST (23.02±9.12), Ca (8.99±0.44), K (5.56±7.11), LDH (172.16±30.03) and CK (131.12±119.81). While the urea (23.32±7.1), ALKP (61.80±27.21), and Na (138.08±3.25) recorded a significant decrease when compared with the control group. The tests for G1 demonstrated a significant increase for P53, IgG, glucose, TC, TG, ALKP, AST, and Na and a significant decrease for UA and Na when comparing with G2, while no significant difference for IL-6, IgM, HDL, BiliT, ALT, Ca, K, LDH, and CK between G1 and G2.