Chances and challenges in the strategic development of Metropolis Hamburg in the era of globalization
Küreselleşme çağında Hamburg Metropolü'nün stratejik gelişmesindeki fırsatlar ve zorluklar
- Tez No: 811476
- Danışmanlar: PROF. WOLF-BERNHARD KERSTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Hamburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bugün küreselleşme çağında yaşıyoruz. Bir yandan oldukça hareketli olan üretim faktörleri (sermaye, emek, teknoloji, bilgi) ekonomik faaliyetlerde bulunmak için cazip yerler ararken, diğer yandan bölgeler ve şehirler kendi sınırları içinde refaha ulaşmak için nitelikli işgücü, potansiyel firmalar ve yeni yatırımlar için birbirleriyle rekabet etmektedir. Dolayısıyla, bir bölgenin ulusal ve uluslararası düzeyde hareketli üretim faktörleri açısından çekiciliği, o bölgede rekabet gücünün artırılması, kalkınmanın sağlanması ve refahın sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, bu yüksek lisans tezi, küreselleşme çağında Hamburg'un karşılaşması muhtemel şansları ve zorlukları araştırmaktadır. Çalışma, Hamburg'un mevcut siyasi, demografik ve ekonomik yapısını, ulusal ve uluslararası konumunu incelemekte, geleceğe yönelik arzularına yoğunlaşmakta ve şehrin mevcut durumu ile gelecek hedefleri arasında bir uyum bulmaya çalışmaktadır. Vatandaşlar bir şehrin temel unsurlarıdır ve onların ihtiyaç ve beklentilerinin tanınması, strateji oluşturma açısından önemli bir başarı faktörüdür. Bu nedenle tez, Hamburg'da yaşayan veya çalışan kişilere yönelik çevrimiçi bir anket aracılığıyla vatandaşların Hamburg algısını ve beklentilerini incelemektedir. Mevcut gerçekler ve gelecekte beklenen eğilimler bağlamında tez, gelecekte müreffeh bir Hamburg'a ulaşmak için strateji önerilerinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, we are living in an era of globalization. On the one hand highly mobile factors of production (capital, labour, technology, information) are in search of attractive locations to engage in economic activities, on the other hand regions and cities are competing with each other for potential firms, investment inflows and for qualified labour so as to achieve prosperity within their borders. Hence, the attractiveness of a region for nationally and internationally mobile factors of production plays a major role for improving the competitiveness of and attaining development as well as realizing prosperity in a region. In this respect, this master's thesis investigates the chances and challenges that are likely to be met by Hamburg in an era of globalization. The study examines the current political, demographic and economic structures of Hamburg, its national and international position, concentrates on its future aspirations and tries to find a fit between the present situation and future aspirations of the city. Citizens are the key elements of a city and the recognition of their needs and expectations is a relevant success factor for strategy formulation. For this reason, the thesis explores the perception of Hamburg among its citizens and their expectations through an online survey conducted on the persons either living or working in Hamburg. In the context of current realities and expected future trends, the thesis makes strategy recommendations for arriving at a prosperous Hamburg in the future.