Aynı seansta her iki kalçayaradikal redüksiyon uyguladığımıziki taraflı gelişimsel kalça displazisi olanhastalarda sonuçlarımız
The results in patients with bilateral developmental hip dysplasia that applied radical reduction both hips in the same session
- Tez No: 811479
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AĞUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmadaki amaç; iki taraflı GKD'li hastalarda her iki kalçaya aynı seansta yapılan radikal redüksiyon yönteminin uygulanabilirliğini ve sonuçlarını araştımaktır. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne iki taraflı GKD tanısı ile başvuran ve her iki kalçasına aynı seansta radikal redüksiyon uygulanan 12 hastanın 24 kalçası çalışmaya dahil edildi. Hastaların 10'u kız, 2'si erkek ve yaşları ortalama 21,7 ay (18-27) idi. Ameliyat süreleri ortalama 181 dk. (130-240) olup, ameliyat sonrası ortalama hastanede yatış süreleri 6,3 gün (4-13), antibiotik süreleri 3,3 gün (2-7) ve kan transfüzyon miktarı 266 cc (80-570) idi. Ortalama takip süreleri 37,8 ay (7-66) olan hastaların alçıda kalma süresi ise 6,5 hafta (6-12) idi. Kalamichi-Mac Even kriterlerine göre son kontrollerinde değerlendirilen 24 kalçanın 4 tanesinde % 16,6 AVN tespit edildi. Bu kalçaların 2 sinde Tip2, birinde Tip1 ve yine bir tanesinde Tip3 AVN vardı. Ameliyat öncesi asetabüler indeks ortalaması 34,5° (30°- 42°), ameliyat sonrası 21,2° (16-30°) ve son takipte 10,5° (6-25°) idi. McKay kriterlerine göre hastalar % 58,3 mükemmel, % 25 iyi ve % 16,6 orta olarak değerlendirildi. İki taraflı GKD'li hastalara aynı seansta her iki kalçaya uygulanan radikal redüksiyon yöntemi; hastane masraflarını azaltması, hasta ve hasta yakınlarının uyumu, hastanede kalış süresini kısaltması ve komplikasyonlarda bir artışa neden olmaması yönünden seçilmiş hastalarda uygulanabilir bir yöntemdir. Bununla birlikte deneyimli bir anestezi ekibinin, çocuk yoğun bakım ünitesinin ve çocuk kalça cerrahisi konusunda deneyimli bir cerrahi ekibin birlikte çalışamayacağı durumlarda hasta ve hekimler açısından istenmeyecek sonuçların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; performed on both hips in the same session in patients with bilateral DDH. To investigate the applicability and results of the radical reduction method. Izmir Tepecik Training and Research Hospital 2nd Orthopedics and Traumatology Clinic Radical reduction of both hips in the same session, admitted with the diagnosis of bilateral DDH. Twenty-four hips of 12 patients who underwent surgery were included in the study. Ten of the patients were girls, 2 were boys and Their mean age was 21.7 months (18-27). The average duration of the operation is 181 minutes. (130-240), Average postoperative hospital stay is 6.3 days (4-13), antibiotic duration is 3.3 days. (2-7) and the amount of blood transfusion was 266 cc (80-570). The mean follow-up period of the patients was 37.8 months (7-66), and the period of staying in plaster was 6.5 weeks. (6-12). 24 evaluated at their final follow-up according to the Kalamichi-Mac Even criteria. 16.6% AVN was detected in 4 hips. Two of these hips are Type2, one is Type1 and again, one had Type3 AVN. The mean preoperative acetabular index was 34.5° (30°- 42°), 21.2° (16-30°) postoperatively, and 10.5° (6-25°) at the last follow-up. According to McKay criteria 58.3% of the patients were evaluated as excellent, 25% good and 16.6% moderate. Radical reduction applied to both hips in the same session in patients with bilateral DDH method; reduction in hospital costs, compliance of patients and their relatives, hospital stay It was chosen because it shortens the duration and does not cause an increase in complications. It is a viable method in patients. However, an experienced anesthesia team a surgeon experienced in pediatric intensive care unit and pediatric hip surgery In cases where the team cannot work together, it will not be desired for patients and physicians. It should be noted that the consequences may occur.