Metastatik kolon karsinomu tanılı hastalarda anti-EGFR tedaviye yanıtı etkileyen klinik ve laboratuvar biyobelirteçler
Clinical and laboratory biomarkers affecting response to anti-EGFR therapy in patients with metastatic colon carcinoma
  1. Tez No: 811482
  2. Yazar: MAHMUT CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YAPAR TAŞKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kolon kanseri kolon mukozasından köken alan bir malignitedir. Tüm dünyada görülen kanserler içinde meme ve akciğer kanserinden sonra en sık üçüncü kanserdir. Kanser tarama programlarında yer almasının hastalığın tespitinde önemli bir faktördür. Hastalığın etiyolojisinde hem genetik hem de çevresel faktörlerin rol oynamaktadır. Diğer malignitelerde de olduğu gibi kolon kanseri prognozu ile inflamasyon ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmamız ile Anti-EGFR tedavi yanıtını etkileyen klinik ve biyokimyasal belirteçleri incelemeyi, literatürdeki verilerle karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2010 ile Kasım 2021 tarihleri arasında tedavi alan kolon kanserli hastalar dahil edilmiştir. Metastatik evrede olan ve anti-EGFR tedavi alan 113 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların bilgilerine hastane elektronik dosya sistemi kayıtları taranarak ulaşılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıkları, tanı tarihleri, tanıdaki evreleri, histopatolojik verileri, tümör lokalizasyonları, mutasyon verileri, metastaz durumları, ameliyat geçmişleri, aldıkları kemoterapi rejimleri, tedaviye yanıt durumları, laboratuvar bulguları incelendi. Evreleme için TNM evreleme sistemi kullanıldı. Her hasta için Nötrofil sayısı, Lenfosit sayısı, Trombosit sayısı, LDH, Albümin, CRP, Total Kolesterol değerlerine göre NLR, PLR, CRP/ Albümin, CONUT, PNI, PFS değerleri hesaplandı. Çalışmamızın sonunda hastaların anti-EGFR tedavi öncesi CRP/Albümin oranı, CONUT skoru ve CRP değerleri ile tedaviye yanıt süreleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak metastatik kolon kanseri tanılı hastalarda sağkalım için etkili olabilecek ve klinisyenler için çıkarımlar sağlayabilecek birtakım parametreler tespit edilmiştir. Bu çalışma, metastatik kolon kanserinin birçok farklı prediktif ve prognostik değişkeni olduğu, inflamatuar belirteçlerin tedavi yanıtı üzerine etkili olabileceği heterojen bir hastalık olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmamızda değerlendirilen hasta sayısı geniş bir örneklem oluşturmamaktadır. Literatürdeki farklı sonuçların nedenlerini ortaya koymak için daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is a malignancy originating from the colon mucosa. It is the third most common cancer among cancers seen all over the world, after breast and lung cancer. Taking part in cancer screening programs is an important factor in the detection of the disease. Both genetic and environmental factors play a role in the etiology of the disease. As with other malignancies, it has been reported that inflammation is associated with the prognosis of colon cancer. With this study, we aimed to examine the clinical and biochemical markers that affect the Anti-EGFR treatment response and compare them with the data in the literature. Patients with colon cancer who received active treatment between January 2010 and December 2021 at Pamukkale University Faculty of Medicine Department of Medical Oncology were included in our study. 113 patients who were at the metastatic stage and received anti-EGFR therapy were retrospectively examined. The information of the patients was accessed by scanning the records of the hospital electronic file system. Age, gender, additional illness, diagnosis dates, stages of diagnosis, histopathological data, tumor localization, mutation data, metastasis status, surgery history, chemotherapy regimens they received, response status to treatment, laboratory findings were examined. The TNM staging system was used for staging. The values of Neutrophil count, Lymphocyte count, Platelet count, LDH, Albumin, CRP, Total Cholesterol, NLR, PLR, CRP/Albumin, CONUT, PNI, PFS were calculated for each patient according to the values. At the end of our study, a statistically significant correlation was found between the patients' CRP/Albumin ratio, CONUT score and CRP values before anti-EGFR treatment and PFS. As a result, some parameters that may be effective for survival in patients with metastatic colon cancer and may provide implications for clinicians have been identified. This study emphasizes that metastatic colon cancer is a heterogeneous disease with many different predictive and prognostic variables, and inflammatory markers may have an effect on treatment response. The number of patients evaluated in our study does not constitute a large sample. More studies are needed to reveal the reasons for the different results in the literature.