Toplam kalite yönetiminde pazarlamanın yeri ve önemi
Importance and position of marketing in total quality management
- Tez No: 81151
- Danışmanlar: PROF. DR. SARUHAN ŞADİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Kalite, organizasyonun ürün ve hizmetlerinin mükemmellik derecesini ve üstünlüğünü ifade eder. Kalite terimi,bir ürün veya hizmetin maddi ve manevi (hissedilebilir ve hissedilemez) özelliklerinin her ikisini de içine alan geniş bir anlama sahiptir. Hissedilebilir karakteristikler dayanıklılık ve güvenirlilik gibi fiziksel özelliklerden oluşmaktadır. Kalitenin ayrıntılı tanımı, müşterinin manevi tatmini,kalite beklentileri ve ihtiyaçlarına cevap verdiğinden, kalite genelde alıcıları memnun eden hizmet ve ürün kavramını içerir. Firmanın müşterisini tatmin etmesi kalitenin gerçek ölçüsüdür. Dünyadaki örgütler, toplam kalite yöntemi (dünya çapında performans ve müşteri memnuniyetini şirketin stratejik amacı olarak başarmak için kalite kararını içine alan bir yaklaşım) vasıtasıyla müşteri memnuniyetini oluşturan yüksek kalitede mamul ve hizmet sunmak için çalışıyor. Bir toplam kalite örgütünde pazarlamacılar insanların satın almak istediklerini geliştirirler, mühendisler müşterilerin kullanmak istedikleri yönde ürün dizayn ederler,üretim işçileri yaptıkları her üründe kaliteyi oluştururlar,satıcılar müşterilere söz verdikleri ürünleri ulaştınrlar,bilgi işlem uzmanları müşterilerin siparişlerini doğru ve zamanında karşılamayı garanti etmek için teknolojiyi kullanırlar ve mali yöneticiler müşteriye uygun fiyatları belirlemeye yardım ederler. Toplam kalite yöntemi,müşteri memnuniyetini pazarlamanın asıl amacı olarak tanımlar ve pazarlama fonksiyonlarını birkaç yolla etkiler. Bir tanesi,ürün tasarımıdır; kaliteli üretim karan maddi ve maddi olmayan özelliklerin seçilmesini içerir. Bu özellikler bir ürün veya hizmetin müşterinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Toplam kalite yönetimi, bir organizasyonun hızını ve verimliliğini artırmak için zorlar. Böylece müşteri mamul ve hizmeti doğru miktarda, doğru yerde ve tam zamanında alabilir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Quality describes the degree of excellence or superiorty of an organization's goods and services. The term quality has a broad meaning that encompanses both the tangible and intangible characteristics include such physical traits as durability and reliability. The overall definition of quality also includes the intangible component of customer satisfaction, the component of a good or service pleasing buyers because it meets their emotional needs and quality expectations. The true measure of quality is whether a firm satisfies its customers. Organizations throught the world are working to offer high-quality goods and services that create customer satisfaction throught Total QualityManagement, an approach that involves a commitment to quality in achiving world-class performance and custome satisfaction as a crucial strategic objective for an entire company. In a total quality organization, marketters develop product that people want to buy engineers design product to work the way customers want to use them, production workers build quality into every product they make, sales people deliver what they promise to customers, informations system specialist use technology to ensure that the firm fills customer orders correctly and on time, and financial managers help to determine prices that give value to costumers. Total quality management identifies customer satisfaction as the primary goal of marketing and influences the marketing function in several ways. One is product design; quality product decision involve selecting the tangible and intangible characteristics that allow a good or service to meet customer needs. Firms must design products with changing customer values in mind. Total quality management also chalenges an organization to increase the speed and efficiency with which it delivers goods and services so that a customer receives the right amount, at the right place, and the right time. VII