Eğitim felsefesinde değişim ve reformun imkânı
The possibility of change and reform in the philosophy of education
- Tez No: 811544
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğitim sistemlerinin karşılaştığı problemleri çözmenin önemli yolları gibi görülen değişiklik ve reform yöntemleri mevcut problemleri çözmeyebilir veya ortaya yeni problemler çıkarabilir. Eğitim sistemlerinde girdi ve çıktının insan olduğu göz önünde bulundurulduğunda değişim ve reform çabasına karşı direnç gösterileceği tahmin edilebilir. Çalışmanın birinci bölümünde, eğitim felsefeleri ele alınmış ve bu felsefelerin değişime olan mesafelerine göre gruplandırıldıkları görülmüştür. Buna göre; Daimîlik ve Esasîcilik değişime karşı iken, İlerlemecilik ve Yeniden Kurmacılık değişim ve reformdan yanadır. Modern dünyada eğitimde sürekli bir değişimden yana olan düşünceler ön plana çıkmakla beraber bu görüşlerin felsefi temellerinin eğitimde değişim karşıtlığını savunan düşüncelerden daha güçlü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; eğitimin amaçları, ilkeleri, metotları, müfredat ve öğretmen profilinde değişim ve reform tartışılmıştır. Buna göre eğitim; gelecek nesillere bilgi (kültür), beceri (meslek) ve ahlak (kişilik) kazandırma işidir. Bahsedilen bilgi, beceri ve ahlakın gençlere kim tarafından ve nasıl kazandırılacağı da insanlık tarihi boyunca ortaya konmuştur. Bu anlamda test edilmiş yöntemleri terk etmenin risk taşıdığı anlaşılmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümü ise özgürlük, eşitlik ve küreselleşme kavramlarının değişim ve reform ile ilişkisini konu edinmektedir. Modern dünyada eğitim otoriteleri özgür, eşit ve dünya vatandaşı yetiştirmek gayesiyle eğitim sistemlerinde değişiklikler yaptıklarını söylemektedir. Öte yandan, insanların hepsini aynı okula göndermek onları eşit, özgür ve dünya vatandaşı yapmamaktadır. Bölümdeki tartışmalar değişim ve reform çabalarına iyi niyet, kalite ve değer sorunlarının da eşlik ettiğini göstermektedir. Çalışmada ağırlıklı olarak metin analizi yöntemi kullanılmış olup birincil ve ikincil kaynaklar ve güncel raporlardan yararlanarak değişim ve reform üzerine farklı fikirleri ile ortaya çıkmış olan kişiler ve farklı uygulamaları benimseyen kurumlar incelenmiş ve aralarında anlamlı bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Change and reform methods, which are seen as important ways to solve the problems faced by education systems, may not solve existing problems or may create new problems. Considering that the input and output are human in education systems, it can be predicted that there will be resistance to change and reform efforts. In the first part of the study, educational philosophies were discussed and it was seen that these philosophies were grouped according to their distance to change. According to this, Perennialism and Essentialism are against change, while Progressionism and Reconstructionism are for change and reform. In the modern world, although the ideas that support a continuous change in education come to the fore, it has been concluded that the philosophical structures of these views are not stronger than those that advocate the opposition to change in education. In the second part of the study, change and reform in the aims, principles, methods, curriculum and teacher profile of education were discussed. Accordingly, education; it is the job of bringing knowledge (culture), skills (profession) and morals (personality) to future generations. Throughout the history of humanity, it has been revealed by whom and how the young people will gain the mentioned knowledge, skills and morality. In this sense, it has been understood that abandoning the tested methods carries risks. The third and last part of the thesis deals with the relationship between the concepts of freedom, equality and globalization with change and reform. In the modern world, education authorities say that they have made changes in education systems in order to raise free, equal and global citizens. On the other hand, sending all people to the same school does not make them equal, free and global citizens. The discussions in the chapter show that change and reform efforts are accompanied by issues of goodwill, quality and value. In the study, the text analysis method was mainly used, and by using primary and secondary sources and current reports, people who came up with different ideas on change and reform and institutions that adopted different practices were examined and a meaningful relationship was tried to be established between them.