Refugee rights: A Case study of the Palestiniam refugees
  1. Tez No: 81155
  2. Yazar: OUSSAMA GHANDOUR
  3. Danışmanlar: PROF. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
VI ÖZET Geniş çaplı ve zorunlu göçlerin bu yaşadığımız çağın en belirgin özelliklerinden biri olmuşlardır. Bu güne nazaran, geçmişte insanlar kendi topraklarından ve toplumlarından kopup yeni yerlere göç etmek zorunda kalmaları daha az rastlanmaktadır. Dolaysıyla, kitle göçlerin konusu Birleşmiş Milletlerin gündeminde önemli bir ağırlık oluşturmaya başlamıştır. Göç konusu, ülkeler arası ilişkileri tehlikeye atan önemli konulardan biri olmuştur. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır, ilk bölümün amacı, göçmenin tanımını koymak, yerleşik insanları göç etmeye zorlayan nedenleri araştırmak, göçün devletler arasındaki politikalarin belirlenmesindeki rolünü belirlenmek, göçmenlerin statülerini belirleyen anlaşmalara ve dünyanın bir çok bölgesinde göçmenlerle ilgili kanunlardaki gelişmelere göz atmak, bir çok uluslararası anlaşmadan doğan önemli göçmen haklan anlatmak, ve en sonunda göç hareketleri ile ilgilenen önemli uluslararası kurumlardan bahsetmektir. Tezin ikinci bölümünde ise Filistinli göçmenlerle ilgili bir çalışma yapılmıştir. Bu bölümün amaci Filistinli göçmen sorununu ele almak, bu göçmenlerin ortaya çıkmalarına neden olan tarihsel etmenleri araştırmak, Birleşmiş Milletlerin Filistinli göçmenlerle ilgili önemli kararlarından ve özellikle onların geri dönme haklan ile ilgili çıkanlan kararlardan bahsetmek, bans sürecinin Filistinli mülteciler konusunun üzerindeki etkilerinden söz etmek, ve en sonunda banş sürecinin amaçlarına ulaşması halinde bu göçmenlerle ilgili olası ve pratik bir çözümden bahsetmektir.vıı Üçüncü bölümdeki amaç göçmenlerin yaşadıkları zor koşullardan kurtaracak. Birleşmiş Milletlerin ve göçmenlerin önünde olan üç olası çözümden söz etmek. Buna rağmen, maalesef bu çözümler göçmen sorunun çözüm getirmekten uzaklar. Sonuç olarak göçmenlerin zor koşullarını ve ızdırabını giderecek verimli ve pragmatik çözüme ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır. İnsanların yeniden kaçmalarına ve koşulların bozulmasına yol açacak nedenleri engelleyen kapsamlı politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Krizlerin etkilerini gidermeye çalışan yaklaşımlar yerine krizlerin çıkmalarını engelleyen yaklaşımlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Large scale movements of refugees and other forced migration have become a defining characteristic of the contemporary world. Few times in the past have such large number of people in the world been obliged to leave their own countries and communities to seek refuge in other places. In the recent time the issue of mass population displacement gained an important position on the agenda of the United Nations and its member states. The refugees movements have become rapidly an issue that endangered the relations between the states. This thesis consists of three parts. The objectives of the first part were to establish thet definition of the refugee, to determine the causes of forming uprooted people movements, to clarify the involvement of refugees in the politics between the states, to have a look at the main Conventions relating to the status of refugee, and the development of the law of refugee status in many regions of the world, to state the main refugee rights which warranted by the many international conventions, and lastly to have a look at the main international institutions that deal with the refugees movements. The second part of the thesis is a case study of the Palestinian refugees. The aim of this part is to examine the Palestinian refugee problem. To overlook the historical conditions that led to the creation of these refugees, to determine the main U.N resolutions concern the Palestinian refugees, especially the resolution regarding the right of return of these refugees, to consider the peace process and its affect on the Palestinian refugees issue, and finally a possible and practical solution proposed regarding these refugees if the peace process were to succeed in its aims.-The objective of the third part was to identify the three possible solutions which are before the international organizations and the refugees themselves to bring an end to the miserable conditions of the refugees. Nevertheless, these solutions are deemed to fail in solving the refugee problems. It was concluded that in order to relieve and ease the refugee's suffering an efficient and pragmatic solution had to be found. There must be a comprehensive policy which seeks to prevent the deterioration of conditions to the point where people are forced to flee. The approach must be changed from crisis response to crisis prevention.