The İsraeli- Palestinian conflict and securitization theory:The Questions of the recognition of a right to statehood for palestinians and the survival of israelis
İsrail-Filistin çatışması ve güvenlikleştirme teorisi:Filistin'in devlet olma hakkının tanınması ve İsrail'in hayatta kalma sorunları
  1. Tez No: 903382
  2. Yazar: RENAD AHMAD NOAH ISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTAÇ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, İsrail-Filistin çatışmasını güvenlikleştirme teorisi çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, güvenlikleştirme teorisine odaklanarak İsrail-Filistin çatışmasını analiz etmeyi hedeflemekte ve güvenlikleştirmenin bu sorun üzerindeki, özellikle Filistinlilerin devlet olma hakları ve İsrail'in hayatta kalma hakkı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Teori, hem orijinal evrensel pratik felsefi yaklaşımı hem de Balzacq'ın pratik sosyolojik uygulamasını temel alarak İsrail-Filistin çatışması üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, İsrail-Filistin çatışmasına seçilmiş güvenlikleştirme varsayımının uygulanabilirliğini ve bu çatışma üzerindeki etkilerini test ederek teoriyi sınamıştır. Bu çatışmada, her iki taraf da birbirlerini ve belirli faktörleri güvenlikleştirmekte ve karşı-güvenlikleştirmektedir. Örneğin; Filistinlilerin yerleşim inşasını güvenlikleştirmesi ve bazı İsrail yasalarının Filistin çıkarlarına karşı olması. Öte yandan, İsrail'in BM 181, 242 ve 194 sayılı kararlarının, yani Filistin devleti kurulması, çekilme ve mültecilerin dönüş hakkı gibi ilkeleri ve Gazze Şeridi'ni güvenlikleştirmesi söz konusudur. Çalışma, Filistinlilerin İsrail yerleşimlerini ve belirli ayrımcı yasaları güvenlikleştirmesini, İsrail'in ise belirli ilkeleri ve eylemleri (BM BM 181, 242 ve 194 sayılı kararları) ve Gazze Şeridi'ni güvenlikleştirmesini incelemektedir. Bu tezin ana araştırma sorusu şudur: İsrail-Filistin çatışmasını güvenlikleştirme teorisi aracılığıyla değerlendirmek Filistinlilerin devlet olma hakkının ve İsrail'in hayatta kalma hakkının tanınmasını nasıl etkiler? Bu çalışma, literatürdeki bir boşluğu doldurarak güvenlikleştirme teorisinin yalnızca konuşma eylemleri üzerine vurgulanan orijinal formatı ile sınırlı kalmaktan kaçınarak güvenlikleştirmeyi konuşma eylemleri ve elitlerden, güvenlikleştiren aktörler ve izleyiciler arasındaki uyarlanmış bağlamlar ve uygulamalara odaklanarak anlamayı amaçlamaktadır. Bu, genel olarak güvenlikleştirme teorisinin güvenlik koruma ve bir sorunu güvenlik tehdidi olarak tanımlama amacıyla kullanılmasıyla karşılaştırıldığında, bu çalışmanın farklılığını yansıtmaktadır. Filistin-İsrail durumunda güvenlikleştirme, her iki tarafın birbirlerini ve daha önce belirtilen faktörleri güvenlikleştirmesi için uygundur. Bu faktörler bu tezde genişletilip analiz edilecektir ve bu durum Filistinlilerin devlet olma haklarını ve İsrail'in hayatta kalmasını olumsuz etkileyerek güvenlik sorununu ve çatışmanın karmaşıklığını artırmaktadır. Çalışmanın katkısı, güvenlikleştirme teorisini İsrail-Filistin çatışması bağlamında anlamak ve değerlendirmenin yanı sıra, güvenlikleştirme teorisi ile uygulama arasındaki bağlantıları açıklamaktadır. Çalışma, güvenlikleştirme teorisinin potansiyel olarak uygulanabilirliğine ve İsrail-Filistin çatışmasındaki güvenlikleştirme varsayımlarına dair içgörüler sağlamaktadır. Seçilen varsayımlar, teorik çerçeve bölümünde açıklanacaktır. Özellikle, yukarıda belirtilen belirli faktörlerin güvenlikleştirmesini, birbirini güvenlikleştirmek için temel taşlar olarak kullanmayı ve çatışmanın karmaşıklığını artırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın katkısı, İsrail-Filistin çatışmasını, genel olarak toprak veya kimlik çatışması yerine güvenlikleştirme teorisi merceğinden incelemekte ve tarafların uzun süredir benimsenmiş güvenlikleştirme uygulamalarının çatışmanın karmaşıklığını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, güvenliştirme teorisinin varsayımlarının her taraf için nasıl uygulanabilir olduğunu ve çatışma üzerindeki etkilerini test etmektedir. Diğer bir deyişle, tez konuşma eylemi, izleyicinin merkeziyeti, bağlam ve uygulama varsayımlarının geçerliliğine odaklanarak çatışma üzerindeki kaçınılmaz etkilerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the Israeli-Palestinian conflict through the securitization theory, particularly the traditional approach of securitization theory as speech act with expended to focus on other determined securitization theory assumptions, which were reformulates by Balzacq, which includes speech act, contexts, practices, centrality of audiences, and intersubjectivity assumptions by focusing on specific examples of the validity of that assumptions. It analyses the influence of securitization theory on the Palestinians' rights to statehood and Israeli survival. This is a conflict at which both parties securitize each other and particular factors, such as Palestinian securitization of settlement construction and of specific Israeli laws that were opposed Palestinian interests. On the other side, Israeli securitizing of principle action of UN Resolutions 181, 242, and 194 on Palestinian state establishment, withdrawal, refugees return, and Israel's securitization of the Gaza Strip. The main research question of this thesis: How does the evaluation of the Israeli-Palestinian conflict through securitization theory contribute to assessing the recognition of a right to statehood for Palestinians and Israeli survival? The gap in the literature, which this study tries to overcome, is being unrestricted with the original format of securitization theory that only emphasizes speech acts. This study aims to understand the Israeli-Palestinian conflict through securitization theory that include both a focus on speech acts of securitizing actor and a focus on adapted contexts and practices between securitizing actors and audiences. The importance of the study is understanding the Israeli-Palestinian conflict in the light of the securitization process between the two parties influences Palestinian rights to statehood and Israeli survival. The understanding of the Israeli-Palestinian case through securitization theory will be expanded in the next chapters. The contribution of this thesis is to understand and evaluate the Israeli–Palestinian conflict through securitization theory. The study contributes to providing insights into the applicability of securitization theory and the securitization assumptions in the Israeli-Palestinian conflict. The chosen assumptions will be clarified in the theoretical framework section. Particularly, the study focuses on securitizing specific factors mentioned above as base stones to securitize each other as“us”and“them”. The contribution of this thesis is to look at the Israeli-Palestinian conflict through the lens of securitization theory. To understand that securitization of each other has been an adapted practice. The thesis focuses on speech act, the centrality of audience, context, and practice assumptions validity in that conflict, constructing inevitable influences upon the conflict.