Russell mantıkçılığının (Logicism) temel ilkeleri ve sorunları
Basic principles and problems of Russell's logicism
- Tez No: 811569
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezin amacı Russell'ın mantıkçılık felsefesinin temel ilkeleri ve söz konusu ilkelerin karşılaştığı sorunlar bağlamında Russell'ın çağdaş felsefedeki önemini ortaya koymaktır. Russell'ın mantıkçılığı, matematik ve felsefedeki sorunların mantıksal analiz ile çözülebileceğini öneren bir felsefi akımdır. Russell, mantığın dilin ve düşüncenin temeli olduğunu ve böylelikle doğru bilgiye ulaşılmasında büyük bir etken olduğunu düşünmektedir. Bu doğrultuda, Russell'ın mantıkçılığının tarihsel arka planı, gelişimi, temel kavramları, yöntemleri ve eleştirileri bu tezde ele alınmıştır. Aynı zamanda Russell'ın mantıkçılığa dair düşüncelerinin bilim felsefesi, ontoloji, epistemoloji, mantık ve analitik felsefe gibi alanlarda etkili olması sebebiyle felsefe alanında yapılacak bir çalışma için Russell mantıkçılığının önemli bir referans noktası olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal Russell's importance in contemporary philosophy in the context of the basic principles of Russell's philosophy of logicism and the problems encountered by these principles. Russell's logicism is a philosophical movement that proposes that problems in mathematics and philosophy can be solved by logical analysis. Russell thinks that logic is the foundation of language and thought, and thus it is a major factor in achieving correct knowledge. In this direction, the historical background, development, basic concepts, methods, and criticisms of Russell's logicism are discussed in this thesis. Additionally, it is emphasized that Russell's ideas about logicism are an important reference point for a study in the field of philosophy due to their influential in areas such as philosophy of science, ontology, epistemology, logic, and analytic philosophy.