Periyodik tablonun tarihçesi ve kolay öğretilme yöntemleri
The history of the periodic table, and easy teaching methods
  1. Tez No: 811568
  2. Yazar: ELİF TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı periyodik tablonun tarihçesi ve kolay öğretilme yöntemlerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Van Tuşba ilçesin de öğrenim görmekte olan 3268, 7. Sınıf öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu ise, yine Tuşba ilçesinde öğrenim görmekte olan okullardan rastgele seçilen 639, 7. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada zayıf deneysel desen yöntemlerinden son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmacı veri toplama aracı olarak 20 çoktan seçmeli, 10 doğru-yanlış ve 5 boşluk doldurma olmak üzere toplamda 35 soruluk bir test hazırlamıştır. Test soruları deney grubunda ki öğrencilere şifreleme yöntemi, tombala oyunu ve kavram haritası anlatıldıktan sonra, kontrol grubunda ki öğrencilere ise düz anlatım ile konu anlatıldıktan sonra uygulanmıştır. Hazırlanan test Tetrakorik Faktör Analizi kullanılarak soruların geçerliliği ve güvenirliği test edilmiştir. Faktör yükü 0.30 un altında kalan sorular testten çıkarılarak ölçek yeniden oluşturulmuştur. Ölçeğin son halinde 25 soru yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 25 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmış ve çıkarımsal istatistiklerden 'ilişkisiz örneklemler T testi' yapılmıştır. Sonuç olarak uygulanan yöntem ile deney ve kontrol grupları arasında deney gurubu lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examıne the periodic table's history and easy teaching methods. While the population of the research consists of 7th grade students in Van, the sample group consists of 639 7th grade students randomly selected from schools in Tuşba district. The weak experimental design was used, assuming that the experimental and control groups were equal. A total of 35 questions to the participants, including 20 multiple choice, 10 true-false, and 5 fill-in-the-blank tests were used as a data collection tool. The validity and reliability of the questions were tested by using Tetra Choric Factor Analysis in data analysis. The questions with a factor load below 0.30 were removed from the test and the scale was reconstructed. The test questions were applied to the students in the experimental group after the encryption method, bingo game and concept map methods were applied, and to the students in the control group after the subject was taught by the lecture method. The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS 25 package program. Descriptive statistics were used in the data analysis and 'independent samples t-test' was performed using inferential statistics. As a result, it was concluded that there was a significant difference between the experimental and control groups in favor of the experimental group in which the method was applied.