Harçlarda atık bakır cürufu ve karbon lif kullanımının araştırılması
Investigation of the use of waste copper slag and carbon fiber in mortars
- Tez No: 811574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve hayatımıza katmış olduğu teknolojik aletlerin oluşturmuş olduğu elektrik ve manyetik alanın birleşiminden oluşan elektromanyetik alan, insan sağlığına olumsuz yönde etkilemektedir. Bireylerin elektromanyetik alana gündelik hayatın içinde geniş bir alanında maruz kalması, mekânların-yapıların elektromanyetik alanlara karşı daha sağlıklı hale getirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada, atık bakır cürufu ve karbon lifleri farklı oranlarda çimento harcına ikame ve katkı ile eklenmiştir. Üretilen kompozit harçların 28, 90 ve 180 günlerinde fiziksel, mekanik, elektromanyetik iletim ve mikro yapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir. İlave edilen katkılar ile üretilen harçların mekanik dayanımlarının şahit harç numunelere göre daha üstün özellikte olduğu belirlenmiştir. Elektromanyetik kalkanlamanın atık bakır cürufu ve özellikle karbon lifi katkısıyla daha olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. En yüksek elektromanyetik iletim kaybı değeri %50 atık bakır cürufu ve %0,5 karbon lifi içeren harçlarda elde edilmiştir. Ayrıca çevresel bir atık olarak depolanan atık bakır cürufunun çimentolu harç sistemlerinde kullanımının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic field, which consists of the combination of the electric and magnetic fields created by the rapid development of technology and the technological tools it has added to our lives, affects human health negatively. Exposure of individuals to electromagnetic fields in a wide area of daily life necessitated making spaces-structures healthier against electromagnetic fields. In this study, waste copper slag and carbon fibers were added to the cement mortar in different proportions with substitutes and additives. Physical, mechanical, electromagnetic transmission and microstructure investigations of the produced composite mortars were carried out at 28, 90 and 180 days. It has been determined that the mechanical strength of the mortars produced with the added additives is superior to the witness mortar samples. It has been observed that electromagnetic shielding gives more positive results with the addition of waste copper slag and especially carbon fiber. The highest electromagnetic conduction loss value was obtained in mortars containing 50% waste copper slag and 0.5% carbon fiber. In addition, it has been determined that the waste copper slag, which is stored as an environmental waste, is suitable for use in cement mortar systems.