Bilinç: İnisiyatifli bir yapı
Consciousness: An initiative structure
- Tez No: 811575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK İSMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, bilincin doğası ve kaynağına odaklanan bir çalışma olmanın yanı sıra, bilincin inisiyatifli bir yapı olduğunu iddia eder ve bilinci beyin gibi operasyonel bir organın canlı-nöral aktivitesine bağlı oluşan, inisiyatifli zihinsel bir bileşen olarak tanımlar. Bu çalışma, bilincin inisiyatifli bir yapı oluşunu, beynin nöroplastisite niteliğinden kaynaklı ihtiyaç ve amaçlar doğrultusunda kurulan beynin canlı biyokimyasal devre sistemlerinin his, düşünce ve hesaplama üreten esnekliğine bağlar. Beynin donanımındaki nöral ve sinaptik yapılar deneyimlerin etkisiyle ve sahip oldukları plastisite özelliğiyle değişken olup, ihtiyaçlar ve amaçlar doğrultusunda yeni süreçler başlatırlar. Dolayısıyla, beyin nöroplastisite özelliğiyle yeni sinir hücreleri ve sinaptik bağlantılar kurarak devre sistemleriyle kendi bedeni ve çevresi üzerinde operasyonel bir güce dönüşür. Buna ek olarak, bireyin sayıca 1'e eşit olması fenomenal deneyimlerinin de 1'e eşit olduğu anlamına gelir. Deneyimlerin bireyle sınırlı ve nicel olarak 1'e eşit olması, bireyin beyin haritasının da 1'e eşit olması anlamına gelir. Böylece, hiçbiri ötekinin aynısı olmayan benzersiz konnektomlar ve zihinsel özneler ortaya çıkar. Özne gibi benzersiz bir yapıya ulaşmak, bireye bir özgürlük alanı yaratır. Böylece özne fenomenal bilinci nedeniyle her şeyden ayrı olmakla, çevresini kendine göre yorumlama avantajı elde eder ve dünyayı kendi bakış açısından dönüştürmeye başlar. Bu anlamıyla marjinal olan bir şey, sınırlı da olsa aynı zamanda çevresi üzerinde tasarruf hakkına sahip, inisiyatifli bir özgürlük alanına sahip olur. İşte bu inisiyatifli yapının ismi, bilinçtir.
Özet (Çeviri)
For an addition to studies focusing on the nature and source of the consciousness, this research claims that consciousness is an initiative construction and defines consciousness as an initiative mental component that occurs due to the living-neural activity of an operational organ such as the brain. This research is an attempt to connect consciousness as an initiative structure to the flexibility of the brain's living bio-chemical circuit systems, which are established in line with the needs and purposes arising from the neuroplasticity nature of the brain, producing feelings, thoughts and calculations. The neural and synaptic structures in the hardware of the brain are variable with the effect of experiences and its property of plasticity, besides it initiates new processes in line with needs and purposes. Therefore, the brain, with its neuroplasticity property establishes renewed nerve cells and synaptic connections, and turns into an operational power over its own body and environment with its circuit systems. In addition to this, an individual's number equal to 1 means that their phenomenal experiences are also equal to 1. As the fact: experiences are limited to the individual and quantitatively equal to 1 means that the individual's brain map is also equal to 1. Thus, unique connectomes and mental subjects emerge, none alike. Reaching a unique structure like the subject creates a space of freedom for the individual. Therefore as being separate from everything due to its phenomenal consciousness, the subject gains the advantage of interpreting its environment according to itself and begins to transform the world from a unique point of view. In this sense, something that is marginal has an initiative, however it is limited, it possesses an area of freedom which is meant to have the right to occupy its surroundings. The name of this initiative structure is called consciousness.