Mars gezegeni jezero kraterinin multispektral ve hiperspektral verileri kullanılarak mineralojik haritalanması
Mineralogical mapping of the mars planet jezero crater using multispectral and hyperspectral data
  1. Tez No: 811576
  2. Yazar: ÇİLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TANER SAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Mars gezegeni Isidis Planitia bölgesinde bulunan Jezero Kraterinin Mars yörüngesinde bulunan Mars Keşif Yörüngesi (MRO) üzerindeki Kompakt Keşif Görüntüleme Spektrometresi (CRİSM) enstrümanından elde edilen uzaktan algılama verileri il mineralojik haritalaması yapılmıştır. Crism görünür – kısa dalga kızıl ötesi dalga boyu aralıklarını kapsayan hiperspektral bir uzaktan algılama algılayıcısıdır. Bu tez çalışması kapsamında Jezero Kraterinin uzaktan algılama yöntemleri (bant oranlama, dekorelasyon germesi, temel bileşen analizi ile Crosta teknikleri) kullanılarak mineral haritalaması yapılması amaçlanmıştır. Çalışma alanında Ferrik oksit, magnetit, dolomit, hornblend, kuvars, piroksen olivin, magnezyum sülfat, götit, diaspor mineralleri haritalanmıştır. Çalışmada, mineral haritalama için atmosferik ve topografik koşulların etkisinin en aza indirgenmesi için bant oranlama tekniği seçilmiştir. Ayrıca Crosta tekniği ile aynı mineraller için haritalama yapılarak, iki teknik sonucu karşılaştırılmıştır. Bu analizlere ek olarak çeşitli bant kombinasyonlarına ilişkin dekorelasyon germesi işlemleri de yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki; görünür-kısa dalga kızılötesi dalga boyu aralığında multispektral ve hiperspektral veri setleri ile karasal gezegenler için mineral haritalama yapmanın mümkün olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mineralogical mapping of the crater of Jezero Crater located in the Isidis Planitia region of the planet Mars was performed with the remote sensing data obtained from the Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer (CRISM) instrument on the Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Crism is the hyperspectral remote sensing sensor covering the visible to short wave infrared wavelength ranges. In this study, it is aimed to make mineral mapping of Jezero Crater using remote sensing methods (band proportioning, decorrelation stretching, principal component analysis and Crosta techniques). Ferric oxide, magnetite, dolomite, hornblende, quartz, pyroxene olivine, magnesium sulfate, goethite, diaspore minerals were mapped in the study area. In the study, band proportioning technique was chosen to minimize the effect of atmospheric and topographic conditions for mineral mapping. Furthermore, Crosta technique were utilized to detect the same minerals, then the results of two techniques were compared. In addition to these analyses, decoration stretching processes for various band combinations were also performed. The obtained results show that it is possible to make mineral mapping for terrestrial planets with multispectral and hyperspectral data sets in the visible-short wave infrared wavelength range.