Beden dilinin liderlik ve yöneticilikteki yeri ve önemi
The position and importance of body language in leadership and direction
- Tez No: 811597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KANDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Liderlik ve Yöneticilik kavramları insanoğlunun her daim hayatında bulunan ve insanları birçok yönden etkileyen kavramlar olarak dikkat çekmektedir. Liderlerin ve yöneticilerin kitleleri ikna çabaları beden dilinin yöneticilik ve liderlik kavramlarının alanlarına girmesini hızlandırmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra beden dili kavramının yönetim, liderlik ve siyaset alanlarında bilimsel temelli olarak daha aktif bir biçimde kullanıldığı görülmektedir. Dolayısıyla liderin ve yöneticilerin beden dillerinin liderlik ve yöneticilik becerilerine etkilerinin analiz edilmesi hususu önem kazanmaktadır. Bu çalışma, liderlerin ve yöneticilerin liderlik ve yöneticilik faaliyetlerinde beden dilli kullanımlarının liderlik ve yöneticilik becerilerine etkilerinin olup olmadığını incelemeyi denemektedir. Araştırma 21. Yüzyılın ikinci yarısında liderlik ve yöneticilikleriyle öne çıkan isimlerden seçilen lider ve yöneticilerin beden dili kullanımlarının liderlik ve yöneticilik kabiliyetlerine etkilerini karşılaştırmalı bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada alandaki bilimsel makale ve yayınlardan yapılan taramalarla teorik çerçeve oluşturulmuştur. Doküman analizi ve biyografi yöntemleri de kullanılmış, kaynak taraması belge kaynak tarama yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmada, analiz edilen lider ve yöneticilerin görsel iletişim araçlarına yansıyan görüntülerindeki beden dili ifadeleri karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmanın sonunda liderlerin liderlik faaliyetlerinde beden dilini iyi ve etkili kullanmalarının liderliklerine pozitif etkilerinin olduğu, yöneticilerin yöneticilik faaliyetlerinde beden dilini iyi ve etkili kullanmalarının yöneticiliklerine pozitif etkilerinin olduğu, liderlerin ve yöneticilerin beden dili kullanımlarında ve etkililiklerinde bir takım benzerlik ve farklılıklarının bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of Leadership and Management draw attention as concepts that are always present in the life of human beings and that affect people in many ways. The efforts of leaders and managers to persuade the masses have accelerated the entry of body language into the fields of management and leadership concepts. After the second half of the 20th century, it is seen that the concept of body language is used more actively on a scientific basis in the fields of management, leadership and politics. Therefore, it is important to analyze the effects of the body language of leaders and managers on leadership and management skills. This study tries to examine whether the use of body language by leaders and managers in leadership and managerial activities has an effect on leadership and managerial skills. The research aims to examine the effects of body language use of leaders and managers, selected from prominent names in leadership and management in the second half of the 21st century, on leadership and managerial abilities from a comparative perspective. In the study, a theoretical framework was created with the scans made from scientific articles and publications in the field. Document analysis and biography methods were used. In the study, source scanning was done by document source scanning method. In the study, body language expressions in the images of the analyzed leaders and managers reflected in visual communication tools were examined from a comparative perspective. At the end of the study, it was concluded that the use of body language in the leadership activities of the leaders had positive effects on their leadership, that the use of body language in the managerial activities of the managers had positive effects on their management, and that there were some similar differences in the use of body language and effectiveness of the leaders and managers.