Pamuk küspesinin toprağın bazı fiziksel ve kimyasalözellikleri üzerine etkisi
Effect of cotton bags on some physical and chemical properties ofsoil
  1. Tez No: 811605
  2. Yazar: SONGÜL BEYAZADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ülkemizde topraktaki organik madde miktarının yetersiz olması tarımı çeşitli yönlerden olumsuz etkilemektedir. Bu sorunu ele almak için, organik atıkları toprağa katarak organik madde içeriğini artırmaya yönelik girişimlerde bulunulmuştur. Göz önünde bulundurulan potansiyel atık maddelerden biri de pamuk hamurudur. Amaç, GAP Bölgesi'nde pamuk üretiminden kaynaklanan bol miktarda atığın çevreden uzaklaştırılarak toprağa karıştırılarak değerlendirilmesidir. Bu sera çalışmasında 5 kg'lık saksılara 4 farklı miktar (0, 80, 160, 240 gr oranlarında) 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Çalışma, randomize parseller deneysel tasarımını takip etti. Amaç, pamuk küspesinin toprakla karıştırılmasının toprağın belirli fiziksel özellikleri üzerindeki etkisini belirlemekti. Elde edilen verilere göre, pamuk küspesinin toprağın organik madde ve fosfor içeriğini artırma aracı olarak tarımda kullanılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, the insufficient amount of organic matter in the soil negatively affects agriculture in various aspects. To address this problem, attempts have been made to increase the organic matter content by incorporating organic wastes into the soil. One of the potential waste materials considered is cotton pulp. The aim was to utilise the abundant wastes from cotton production in the GAP region by removing them from the environment and incorporating them into the soil. In this greenhouse study, 4 different amounts (0, 80, 160, 240 g) were applied to 5 kg pots in 3 replications. The study followed a randomised plots experimental design. The aim was to determine the effect of mixing cottonseed meal with soil on certain physical properties of the soil. According to the data obtained, it is of great importance to use cottonseed meal in agriculture as a means of increasing the organic matter and phosphorus content of the soil.