Kanser tedavisi gören yaşlı kanser hastalarında yaşın, duygu-durumun ve aktivite düzeyinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of age, emotion-status and activity level on quality of life in ELDERLY cancer patients treated for cancer
  1. Tez No: 811614
  2. Yazar: ERDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, kanser tedavisi gören yaşlı kanser hastalarında yaşın, duygu-durumun ve aktivite düzeyinin yaşam kalitesine olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya, Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Polikliniğinde takip edilen ya da yatan hasta servislerinde tedavi gören, 65 yaş ve üzeri kanser tanısı konmuş, okur-yazar olan, iletişim kurabilen ve en az 3 kür kanser tedavi alan 132 hasta dahil edildi. Çalışmaya ilişkin veriler, Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği, Duygu-durum Profili Ölçeği ve EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak hastalar ile yüz yüze gerçekleştirilen tek görüşmede elde edildi. Elde edilen veriler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 25.0 programı (Armonk, NY: IBM Corp.) kullanılarak analiz edildi. Verilerin dağılımı sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılarak elde edildi. İki bağımsız grup ortalamaları arasındaki farkı tanımlamak için bağımsız t testi, üç ya da daha fazla bağımsız grup ortalamaları arasındaki farkı tanımlamak için ise tek yönlü varyans analizi ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu saptamak için Bonferroni kullanıldı. Numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson korelasyonu yapıldı. Yaş gruplarının sayısı birbirine yakındı. Katılımcıların %37,9'unun 65-74, %38,6'sının 75-84 ve %23,5'inin 85 yaş ve üzeri olduğu, %51,5'inin erkek, %48,5'inin kadın olduğu belirlendi. Ölçeğin alt boyutları karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda kanser tedavisi gören yaşlı kanser hastalarında ilerlemiş yaş, duygu-durum profilinin kötü olması ve yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilememesi yaşam kalitesi puan ortalamasını düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effects of age, mood, and activity level on quality of life in elderly cancer patients undergoing cancer treatment. This study, which was conducted between November 2022 and February 2023, included 132 patients aged 65 years and older, who were diagnosed with cancer, were literate, able to communicate, and received at least 3 cures of cancer treatment, in the Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Medical Oncology outpatient clinic and inpatient services. has been done. Data related to this study; The Socio-demographic Data Collection Form was conducted face-to-face with patients using the Nottingham Extended Activities of Daily Living Scale, the Nightingale Symptom Assessment Scale, the Mood Profile Scale, and the EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean, standard deviation) were used while evaluating the data. In the comparison of the data, the independent t-test was used for the difference between two independent groups, and in the comparison of more than 2 independent groups, one-way analysis of variance was applied and Bonferroni was used to find the group that made a difference when there was a difference. Pearson correlation was applied to test the relationship between numerical variables. The number of age groups was close to each other. It was determined that 37.9% of the participants were 65-74, 38.6% were 75-84 and 23.5% were 85 and over and 51.5% of the participants were male and 48.5% were female. When the sub-dimensions of the scale were compared, it was determined that there was a significant relationship. In conclusion, It has been observed that advanced age, poor mood profile and inability to perform life activities decrease the quality of life in elderly cancer patients receiving cancer treatment.