Ankara iklim koşullarında kış bahçeleri tasarımı; Altınpark örneği
Conservatories' design in the climate conditions of Ankara; sample of Altınpark
  1. Tez No: 151110
  2. Yazar: DUYGU ÖZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kentsel yeşil alanların azalması, insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kent içinde alternatif yeşil alanlar oluşturmak gerekmektedir. Bu araştırmada alternatif bir yeşil alan olarak, insanların dört mevsim yararlanabileceği ve yapısal mekanları doğal mekanlara dönüştüren sistemler olan kış bahçeleri incelenmiştir. Yapılan incelemeler doğrultusunda, Ankara iklim koşullarında bir kış bahçesinin nasıl organize edileceği bitkisel ve yapısal boyutta irdelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, farklı iklim koşullarında yetişen bitkileri, farklı bir iklim koşulunda sergilemek amacıyla Altınpark'taki serada gerekli yapısal ve bitkisel tasarım geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kış bahçesi, sera, kış bahçesi tasarımı.
Özet (Çeviri)
Decreasing of green areas in Cities effects the humans negatively. To remove this negative effects, it is necessary to create alternative green areas in the City. In this research, as an alternative green area, Conservatories is the systems from which the humans are benefited during four seasons, and which turn the structural areas into natural areas, are investigated. In the way of this investigations, it is examined that how a conservatory in the climate conditions of Ankara will be organized in vegetal and structural dimensions. As a result of this research, to exhibit the plants which are grown in different climate conditions in different climate conditions, structural, and vegetal design is made for the greenhouse located in Altinpark. Key Words : Conservatory, greenhouse, conservatory design.