From Golf Club to Altinpark: Making public green space as social space in Ankara, 1920s-1990s
Golf Kulübü'nden Altınpark'a: Ankara'da bir kamusal yeşil alanı sosyal mekan olarak inşa etmek, 1920'ler-1990'lar
- Tez No: 901183
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Çalışma, Ankara'nın kentsel tarihinde iki önemli döneme odaklanmaktadır: 1940'ların sonlarında Ankara Golf Kulübü'nün kurulması ve 1980'lerde kamuya açık bir kentsel park olan Altınpark'a dönüştürülmesi. Erken Cumhuriyet döneminden 1990'lara kadar Ankara'nın kentsel planlaması içindeki sosyo-mekânsal dinamikleri araştırarak, kamuya açık yeşil alanların şehrin modern sosyal yaşamını şekillendirmedeki rolünü analiz etmektedir. Arşiv materyalleri, röportajlar ve kentsel planlama belgeleri incelenerek, bu alanların evrimi izlenmekte ve Ankara'nın kentsel gelişimindeki önemi vurgulanmaktadır. Tez incelenen kamusal yeşil alanın toplumsal mekan olarak oluşumunu ve dönüşümünü daha geniş toplumsal eğilimler ve sosyo-politik stratejiler bağlamıyla ilişkili olarak analiz etmektedir. Bu dönüşüm, Ankara'nın toplumsal yapısındaki ve kimliğindeki değişiklikleri yansıtan modern kentleşme çerçevesinde ele alınmaktadır. Bulgular, Ankara'daki kamusal yeşil alanların gelişimini anlamaya katkıda bulunarak, şehrin tarihi ve toplumsal dokusuna yeşil alanlar perspektifinden bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on two pivotal moments in the urban history of Ankara: the establishment of the Golf Club in the late 1940s and its transformation into Altınpark, a public urban park, during the 1980s. Investigating the socio-spatial dynamics within Ankara's urban planning from the early Republican period to the 1990s, it analyzes the role of public green spaces in shaping the city's modern social life. By examining written and visual materials, and urban planning documents in the archives, and contacting related people to get such documents and information, the research traces the evolution of these spaces, highlighting their significance in Ankara's urban development. The thesis analyzes the examined public green space as formed and transformed as a social space in relation to the broader context of social trends and socio-political strategies. This transformation is discussed within the framework of modern urbanization, reflecting changes in Ankara's social structure and identity. The findings contribute to the understanding of public green space development in Ankara, offering insights into the city's historical and social fabric through the lens of its green spaces.