Teknoloji destekli matematik eğitiminde yapı taşları modelinin öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine ve başarılarına etkisi
The effect of building blocks model to higher order thinking skills and success of students on mathematics education by supporting of educational technology
- Tez No: 811646
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH BATDAL KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada ilkokul düzeyinde Teknoloji Destekli Matematik Eğitiminde Yapı Taşları Modelinin (YTM) Öğrencilerin Üst Düzey Düşünme Becerilerine ve Başarılarına Etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde bir ilkokulun 2. sınıfına devam eden deney grubunda 35, kontrol grubunda 33 olmak üzere toplam 68 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın uygulanmasında Sayılar ünitesi deney grubunda YTM eğitim programı; kontrol grubunda ise 2. Sınıf MEB 2016 matematik eğitim programı aracılığıyla dersler işlenmiştir. Verilerin toplanmasında öğrencilerin matematik başarılarını belirlemek üzere geliştirilen Başarı Testi (BT), üst düzey düşünme becerilerini belirlemeye yönelik Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği (PÇÖ) ve Yaratıcı Düşünme Testi (YDT) kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarıları ve üst düzey düşünme becerileri ön-son test şeklinde oluşturulan test ve ölçekler aracılığıyla ölçülmüş, veriler SPSS 16.00 analiz programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubundaki öğrenciler ile kontrol grubundaki öğrencilerin matematik başarıları ile üst düzey düşünme becerilerini edinmeleri arasında deney grubundaki öğrencilerin lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, matematik öğretiminde YTM gibi özgün bir programın, öğrencilerin başarılarını MEB kaynaklı öğretime göre anlamlı düzeyde bir fark ile etkilediği görülmüştür. Bu bağlamda, eğitimde geleneksel metotların dışında farklı programlar uygulanmasının öğrencileri başarıya ulaştıracağı öngörülmektedir. Araştırma sonuçlarına yönelik ilgili alan yazın incelenmiş olup, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Building Blocks Model (BBM) to higher order thinking skills and success of students om mathematics education by supporting of educational technology was investigated. The study was conducted with a total of 68 students, 35 of them in the experimental group and 33 in the control group, who were attending the 2nd grade of a primary school in Istanbul. Numbers unit was applied to the experimental group by BBM education program; the same unit was applied to the control group by 2nd grade MEB 2016 mathematics education program. Achievement Test, which was developed to determine students' mathematics achievements, Reflective Thinking Skills Scale for Problem Solving and Creative Thinking Test were used to collect data. The academic achievements and higher order thinking skills of the students were measured the tests and the scale as pre-post tests, the data were evaluated with the SPSS 16.00 analysis program. According to the research findings, it was determined statistically significant difference in favor of the students in the experimental group between the mathematics achievements and acquisition of higher order thinking skills comparing the students in the control group. As a result, it has been observed that a unique program such as BBM in mathematics teaching affects students' achievement with a significant difference compared to MEB-based teaching. In this context, it is predicted that applying different programs than traditional methods in education that increases students to success. Literature regarding the results of the research was examined and recommendations were made.