The impact of smart cities on urban sustainability: A study of the world's smartest cities
Akıllı şehirlerin kentsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi: Dünyanın en akıllı şehirleri araştırması
  1. Tez No: 811674
  2. Yazar: TARA VANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Dijital devrim çağında, dünyadaki birçok şehir, modern karmaşık şehir sistemlerinin ortaya çıkardığı ekonomik ve çevresel zorluklarla başa çıkmak için akıllı şehir girişimlerinin planlanması ve uygulanmasına önemli yatırımlar yaptı. Bununla birlikte, umut verici çözümlerine rağmen, akıllı şehir girişimlerinin kentsel sürdürülebilirliği nasıl sağlayabileceğine dair çok az kanıt var. Bu araştırma, bir akıllı şehir çerçevesiyle ekonomik ve çevresel zorlukların üstesinden gelmenin, sinerjileri artırmaya ve farklı akıllı şehir sürücüleri arasındaki değiş tokuşları ortadan kaldırmaya yönelik sistematik bir yaklaşım gerektirdiğini varsaymaktadır. Ardından, akıllı tamamlayıcılık kavramını tanıtarak ve akıllı tamamlayıcılıkların sistemik yönetişiminin sürdürülebilirliği olumlu yönde etkileyip etkilemediğini araştırarak akıllılığın kentsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu amaçla, araştırma ilk olarak ağ analizini uygular ve birbirine bağlı akıllı şehir sürücülerinin topluluk tanımlamasına dayalı olarak değiştirilmiş bir akıllı şehirler çerçevesi sunarak bu sinerjileri ve ödünleşimleri tespit etmek için 2005-2019 yılları arasında dünya çapında 33 akıllı şehirden alınan verileri kullanır. Daha sonra araştırma, akıllı şehir sürücüleri ile sürdürülebilirliğin boyutları arasındaki karmaşık dinamik ilişkileri test etmek için 2009-2019 yılları arasında 26 akıllı şehir için panel verili bir panel vektör otoregresyon (PVAR) modeli kullanır. Bu tür analizler, akıllı şehir yönetişimi ve akıllı ajanda vizyonunun kentsel sürdürülebilirlik ile uyumlu olup olmadığı açısından çok önemli görünmektedir. Ayrıca, dinamik faktör analizi kullanılarak 2005-2019 dönemi için seçilen 33 ilin statik ve dinamik bir sıralaması sağlanmaktadır. Bu karşılaştırmalı çalışmada, en iyi (ve en kötü) akıllı şehri belirlemek ve akıllılıkta son 15 yılda meydana gelen değişiklikleri vurgulamak için şehirler teknoloji, topluluk, altyapı, topluluk ve yönetişim dahil olmak üzere çeşitli akıllı etmenlere göre değerlendiriliyor ve sıralanıyor. Bu analizin sonuçları, şehirlerin belirli güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için ampirik bir temel ve akıllı şehirlerin büyümesini ve performansını iyileştirebilecek politikaların seçilmesinde politika yapıcılar ve metropol liderleri için bilgiye dayalı bir karar verme aracı olarak hizmet edebilir. Bu araştırmanın bulguları, belirlenen sinerjilere kıyasla akıllı şehir göstergeleri ağında yalnızca birkaç takasın olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca ağ istatistikleri, yenilikçiliğin, iş dünyasının gelişmişliğinin, BİT altyapısının ve hükümet etkinliğinin akıllı bir şehrin temel itici güçleri olduğunu gösteriyor. Ek olarak, bulgular, akıllı şehir girişimlerinin ekonomik sürdürülebilirliği geliştirirken çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği tehlikeye attığını göstermektedir. Bu, kentsel sistemlerin karmaşıklığını ve sürdürülebilirlik zorluklarını ele almak için koordineli bir yaklaşıma duyulan ihtiyaca işaret ediyor. Son olarak, araştırma, politika yapıcıların ve özel ve kamu sektörlerinin çabalarını akıllı şehir girişimlerinin daha etkili ve verimli stratejik planlamasına ve uygulamasına yönlendirmek için birkaç öneri önermektedir.
Özet (Çeviri)
In the age of the digital revolution, many cities around the world have made significant investments in planning and implementing smart city initiatives to cope with economic and environmental challenges posed by modern-day complex city systems. However, despite their promising solutions, there is little evidence of how smart city initiatives can achieve urban sustainability. This research hypothesises that overcoming economic and environmental challenges with a smart city framework entails a systematic approach to increasing synergies and eliminating trade-offs between different smart city drivers. It then explores the impact of smartness on urban sustainability by introducing the concept of smart complementarity and investigating whether the systemic governance of smart complementarities positively impacts sustainability. To this end, the research first applies network analysis and uses data from 33 smart cities worldwide from 2005–2019 to ascertain these synergies and trade-offs by introducing a modified framework of smart cities based on the community identification of interconnected smart city drivers. Thereafter, the research employs a panel vector autoregression (PVAR) model with panel data for 26 smart cities from 2009-2019 to test the complex dynamic relationships between smart city drivers and dimensions of sustainability. Such analysis seems crucial for smart city governance and whether the vision of a smart agenda is compatible with urban sustainability. In addition, a static and dynamic ranking of 33 selected cities for the period 2005-2019 is provided using dynamic factor analysis. In this comparative study, cities are evaluated and ranked on various smart drivers, including technology, community, infrastructure, community, and governance, to identify the best (and worst) smart city and to highlight the changes in smartness over the last 15 years. The results of this analysis can serve as an empirical basis for identifying specific strengths and weaknesses of cities and as a knowledge-based decision-making tool for policymakers and metropolitan leaders in selecting policies that can improve the growth and performance of smart cities. The findings of this research reveal that only a few trade-offs exist in the network of smart city indicators compared to the identified synergies. Furthermore, the network statistics show that innovation, business sophistication, ICT infrastructure, and government effectiveness are key drivers of a smart city. In addition, findings suggest that while smart city initiatives have improved economic sustainability, they have compromised environmental and social sustainability. This points to the need for a coordinated approach to address the complexity of urban systems and sustainability challenges. Finally, the research recommends several proposals to steer the efforts of policymakers and the private and public sectors towards more effective and efficient strategic planning and implementation of smart city initiatives.