Assessment of physical and chemical properties of some oil seeps in Poland
Polonya'daki bazı petrol sızıntılarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 811680
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMASZ ZALESKI, PROF. DR. ORHAN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Polonya'da, Jasiesko-Sanockie Havzası (Lehçe: Doły Jasielsko-Sanockie) bölgesinde (Karpat Dağları etrafında) bazı yerlerde petrol sızıntıları tespit edildi. Hala çevredeki bitkilere tehdit oluşturmayan küçük doğal petrol sızıntıları bulunmaktadır, çünkü bitkilerin nasıl geliştiği açıkça görülebilmektedir. Bu çalışmada, bazı seçilmiş petrol sızıntılarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini analiz ettik; ROPA 1 ve 4 olarak adlandırılan iki toprak profilini tanımladık ve diğer bölgelerden 10-20 cm derinliğe kadar örnekler toplandı. Sonuçlar, petrol kirliliğinin sadece petrol sızıntısı ile sınırlı olduğunu ve çoğunlukla yüzey tabakalarında yoğunlaştığını göstermektedir: ROPA 1 için %29,18 (0-5 cm), ROPA 3 için %28,41 (0-10 cm), ROPA 4 için %8,08 (15-30 cm) ve ROPA 5 için %0,53 (0-20 cm). Petrol sızıntılarında C/N oranı >25 idi ve tüm örneklerin petrol içeriği, bazı ülkelerdeki temizleme seviyesinin olan 0,1 ve 1%'den daha yüksek bir değere sahipti. Toprak pH değeri, kalsiyum ve potasyum, petrol kirliliğinden daha çok ana materyaller tarafından etkilenmiş gibi görünmektedir. Ancak azot için durum böyle değildir, petrol içeriği azaldıkça azot artmış ve tam tersi de geçerli olmuştur, bu durum toprak profilinin ilk 30 cm'lik kısmı için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Poland, oil seeps were identified in some place located in area of Jasiesko-Sanockie Basin (in Polish DołyJasielsko-Sanockie) region (part around Carpathian Mountains). There are still some small natural oil seeps that were not considered a threat to the surrounding vegetation since we could clearly see how plants were thriving. In this study, we analyzed some physical and chemical properties of some selected oil seeps; two soil profiles were described ROPA 1 and 4, and samples collected in other areas to a depth 10-20cm. The result shows that oil contamination limited to oil seep and mostly concentrated within the surface layers 29.18% for ROPA 1(0-5cm), 28.41% for ROPA 3(0-10 cm), 8.08% for ROPA 4 (15-30) and 0.53% for ROPA 5(0-20cm). C/N ratio in oil seeps was > 25, and oil content for all sample collected had a value superior to the cleanup level which is 0.1 and 1% in some countries. Soil pH, calcium and potassium seemed more to be affected by parent materials than oil contamination. However, this was not the case for nitrogen, oil content determined nitrogen level, as oil content decreased nitrogen increased and vice versa, this was true for the first 30cm of soil profiles.