Simülasyon ile elde edilen manyetik yapı görsellerinin derin öğrenme algoritmaları ile sınıflandırması
Classification of magnetic structure images obtained by simulation with deep learning algorithms
  1. Tez No: 811689
  2. Yazar: MAHMUT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKALP TULUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, günümüzün hızla artan veri depolama ve erişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için manyetik materyallerde oluşabilen yeni nesil veri depolama birimleri olan skyrmionları inceliyor. Skyrmionlar, yüksek veri yoğunluğu sağlayabilen ve hızlı veri işleme ile düşük enerji tüketimi sunan küçük, manyetik düğüm benzeri yapılar olarak tanımlanabilir. Bu çalışma ayrıca, skyrmionların simülasyonlarını ve bunların derin öğrenme yöntemleri ile analizini ve sınıflandırılmasını içeriyor. Özellikle Kobalt ve platin malzemeleri arasında oluşan Skyrmion ve benzeri yapıların simülasyonları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda, skyrmion simülasyon görüntülerinin sınıflandırılmasında kullanılabilecek bir model önerilmektedir. Bu model, literatürde ilk kez sunulan ve Skyr-Net mimarisi adı verilen bir modeldir. Çalışma, skyrmionlarla ilgili araştırmaların ve uygulamaların gelişimini teşvik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores skyrmions, next-generation data storage units that can form in magnetic materials, to meet today's rapidly increasing data storage and access needs. Skyrmions can be described as small, knot-like magnetic structures that can provide high data density and offer rapid data processing with low energy consumption. This work also involves the simulation of skyrmions and their analysis and classification using deep learning methods. In particular, the study focuses on simulations of skyrmions and similar structures forming between cobalt and platinum materials. At the end of the study, a model is proposed for classifying skyrmion simulation images. This model, called the Skyr-Net architecture, is introduced to the literature for the first time. The study aims to encourage the development of research and applications related to skyrmions.