60Co-y ışınlarına tutulan cholesteryl acetate, cholesteryl chloroformate ve methyl 4-hydroxybenzoate maddelerin EPR spektroskopisi ve simülasyon tekniği ile incelenmesi
The EPR technique spectroscopy and investigation of cholesteryl acetate, cholesteryl chloroformate and methyl 4-hydroxybenzoate irradiated by 60Co-y through a simulation method
  1. Tez No: 133452
  2. Yazar: BEKİR TARIK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV 60Co-y IŞINLARINA TUTULAN CHOLESTERYL ACETATE, CHOLESTERYL CHLOROFORMATE VE METHYL 4-HYDROXYBENZOATE MADDELERİNİN EPR SPEKTROSKOPİSİ VE SİMÜLASYON TEKNİĞİ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Bekir Tank YİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2003 ÖZET Bu çalışmada 60Co-y ışınlarına tutulan cholesteryl acetate (C29H48O2), cholesteryl chloroformate (C28H45CIO2) ve methyl 4-hydroxybenzoate (C8H803) tek kristallerinin 123-300 K sıcaktaklığı, 0-180° açıları arasında EPR spektrumları alındı. Spektrumlarda elde edilen veriler EPR parametrelerinin sıcaklıktan bağımsız, açı ve manyetik alana bağımlı olarak değiştiği görüldü. Bu organik maddelerin kimyasal özellikleri göz önüne alınarak yapılan çalışmalarda, cholesteryl acetate tek kristallerin 60Co-y radyasyonun oluşturduğu paramanyetik merkezlerin CH3 ve CHCH2 serbest radikallerinin özelliklerini taşıdığı anlaşıldı. 60Co-y ışınları ile ışınlanan cholesteryl chloroformate tek kristallerin CH3 ve CHCH2CH2CH2 serbest radikallerin oluştuğu görüldü. Bu iki maddede oluşan CH3 radikalindeki metil protonların eşdeğer ve oluşturdukları aşırı ince yapı etkileşme sabiti ac//j=25 G olup, birbirine eşit ve izotropik etkileşme gösterdiği, spektroskopik yarılma faktörü anizotropik ve gjZ= 2,008412 olarak gözlendi. CHCH2 radikalinin izotropiketkileşme değerleri aH =21,38 G ve aH =25 G olarak hesaplandı. Radikalin spektroskopik yarılma faktörü giz=2,009435 olarak bulundu. Cholesteryl acetate tek kristallerinden oluşan CHCH2CH2CH2 radikali için ise, aşırı ince yapı etkileşme sabitlerinin anizotropik oluştuğu görüldü. Bunlara ait izotropik değerler sırası ile aH =21,61 G, a“ =21,21 G ve a”=20,37 G olarak O «(a) ' ' «(/I) ' «(,) ' hesaplandı. Spektrumlar üzerine yapılan ölçümlerde aH =2 G' ve izotropik etkileşme yaptığı görüldü. Bu radikalin spektroskopik yarılma faktörünün izotropik değeri gız= 2,006855 bulundu. Methyl 4-hydroxybenzoate tek kristalleri 60Co-y ışınlarına tutulduğunda CeHA(OH) radikalinin oluştuğu gözlendi. Bunun izotropik aşırı ince yapı etkileşme sabitlerinin ve spektroskopik yarılma faktörünün değerleri sırası ile aH =6,0.G, aH =3,4.G ve gjz= 2,005521 olarak hesaplandı. Elde edilen anizotropik özellik gösteren serbest radikallerin aşın ince yapı etkileşme tensörleri A(6) ve spektroskopik yarılma faktörünün tensörü g(6)' in tensörleri en küçük kareler yöntemi ile elde edildi. Bu değerler teorik ve deneysel olarak karşılaştırıldı. Bunlara ait doğrultu kosinüsleri bilgisayar programı yardımı ile hesaplandı. Ayrıca deneysel olarak gözlenen spektrumların simülasyon programı yardımı ile spektrumları elde edildi. Bu radikallere ait spin yoğunluktan Mc Connell eşitliği kullanılarak hesaplandı. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : EPR, serbest radikal, aşın ince yapı etkileşme sabiti, spektrokopik yarılma faktörü, Spin yoğunluğu, simülasyon Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN
Özet (Çeviri)
VI THE EPR SPECTROSCOPY AND INVESTIGATION OF CHOLESTERYL ACETATE, CHOLESTERYL CHLOROFORMATE AND METHYL 4-HYDROXYBENZOATE IRRADIATED BY 60Co-y THROUGH A SIMULATION METHOD (Ph. D. Thesis) Bekir Tank Yİ?İT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2003 ABSTRACT In this study, single crystals of cholesteryl acetate C29H48 02 cholesteryl chloroformate C28H45CIO2 and methyl 4-hyroxybenzoate C8H803 irradiated by 60Co-y were taken EPR spectrum between 123-300K temperatures and 0-180° angles. The data obtained by the released that EPR parameters were temperature independent and were changed depending on the angle and the magnetic site. At the studies performed by taking the chemical features of these materials into consideration, it was decided that the paramagnetic centres which 60Co-y radiation formed for the cholesteryl acetate had the features of free radicals CH3 and CHCH2 at the cholesteryl acetate the single crystals irradiated by 60Co-y it was observed that CH3 andCHCH2CH2CH2 were. formed. The methyl protons in the CH3 radical formed in these material and the hyperfine structure interaction constant formed by them were aCH =25 G and it was observed that they had isotropic interaction and spectroscopic splitting factor was anisotropic and giz=2,008412. Isotropic interaction valuesvıı for the CHCH2 radical were aH =21,38 G and aH =25 G. Spectrorcopic splitting factor of this radical was found to be as giz=2,008412. ¥orCHCH2CH2CH2ra.dical formed at the cholesteryl acetate single crystal hyperfine interaction constants were observed to be anisotropic. The isotropic values belonging to these were calculated respectively aH =21,61 G, aH =21,21 G and aH =20,37 G. The calculation performed upon spectra released that aH =2 G' and caused an isotropic interaction. The isotropic value of spectroscopic splitting factor of this radical was found to be as giz=2,005521. It was observed that when methyl 4-hyroxybenzoate single crystals were irradiated by 60Co-y, the radical was CeH4(OH) formed. The values of isotropic hyperfine interaction of this and the values of spectroscopic splitting factor of this were respectively aH =6,0.G, aH =3,4.G and gjz= 2,005521. The hyperfine interaction tensors A (0) and spectroscopic splitting factor tensors g (0) of free radicals having anisotropic features were obtained by a method of the least squares. The values were compared theoretically and experimentally. The direction cosines belonging to them were calculated with the aid of a computer. Besides, the spectra observed experimentally were obtained through a simulation programme. The spin densities of these radicals were calculated by using Mc Connell equation. Science Code : 205 Key Words : EPR, free radical, hyperfine coupling constant, spektroscopic splitting factor, spin density, simulasion Page Number : 126 Adviser : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN