Battalgazi (Malatya) ekolojisinde yetiştirilen bazı üzüm çeşitlerinin verim, kalite ve fenolojik özellikleri ile etkili sıcaklık toplamı isteklerinin belirlenmesi
Determination of yield, quality and phenological properties with effective heat summations some grape cultivars in Battalgazi (Malatya) ecology
- Tez No: 811746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 2021 yılında Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Battalgazi Yerleşkesi'nde yetiştirilen; Ağın Beyazı, Banazkara, Barış, Hatun Parmağı, Horoz Karası, Italia, Köhnü, Kureyş, Öküzgözü ve Tahannebi üzüm çeşitlerinin verim, kalite ve fenolojik özellikleri ile etkili sıcaklık toplamı (EST) isteklerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda verim 16.318 kg/omca (Köhnü)-4.544 kg/omca (Banazkara), salkım sayısı 44.067 adet (Köhnü)-13.07 adet (Banazkara), salkım ağırlığı 543.010 g (Barış)-320.330 g (Hatun Parmağı), salkım genişliği 14.33 cm (Barış)-9.00 cm (Öküzgözü), salkım uzunluğu 29.333 cm (Ağın Beyazı)-14.833 cm (Banazkara), tane eni 19.355 mm (Öküzgözü)-15.521 mm (Ağın Beyazı), tane boyu 26.758 mm (Hatun Parmağı)-17.461 mm (Ağın Beyazı), tane ağırlığı 5.438 g (Horoz Karası)-2.930 g (Ağın Beyazı), tane eti sertliği 75.722 g (Italia)-33.537 g (Tahannebi), tanenin saptan kopma direnci 724.040 g (Kureyş)-152.973 g (Barış), tanedeki çekirdek sayısı 2.9 adet (Banazkara)-1.766 adet (Tahannebi), tek çekirdek ağırlığı 0.205 g (Kureyş)-0.123 g (Hatun Parmağı), SÇKM %21.467 (Italia)-%14.300, pH 3.860 (Tahannebi)-3.14 (Öküzgözü), titre edilebilir asitlik %0.758 (Köhnü)-0.298 (Tahannebi), toplam fenolik bileşik içeriği 447.160 mg/100g (Banazkara)-123.977 mg/100g (Hatun Parmağı), toplam antioksidan kapasitesi (DPPH) 254.577 mg/g (Banazkara)-113.977 mg/g (Hatun Parmağı) aralığında belirlenmiştir. Tane kabuğu ve tane eti rengi L*, a*, b* cinsinden ifade edilmiştir. Üzüm çeşitlerinde fenolojik dönemlerin çeşitlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. En erken olgunlaşan çeşit Tahannebi, en geç olgunlaşan çeşitler Italia ve Ağın Beyazı olmuştur. EST değeri 1583.9 gün-derece (Tahannebi) ile 2113.50 gün-derece (Ağın Beyazı) arasında hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Ağın Beyazı, Banazkara, Hatun Parmağı, Horoz Karası, Köhnü, Kureyş, Öküzgözü ve Tahannebi üzüm çeşitleri Malatya ekolojisine özgü ve yaygın yetiştirilen çeşitlerdir. Italia ve Barış çeşitlerinin de il ekolojisine uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield, quality and phenological characteristics and effective heat summation (EHS) requirements of 'Ağın Beyazı', 'Banazkara', 'Barış', 'Hatun Parmağı', 'Horoz Karası', 'Italia', 'Köhnü', 'Kureyş', 'Öküzgözü' and 'Tahannebi' grape varieties grown in Battalgazi Campus of Malatya Apricot Research Institute in 2021. As a result of the study, values of the considered characteristics were observed as follows range; for yield 16.318 kg/vine (Köhnü)-4.544 kg/vine (Banazkara), cluster number 44.067 (Köhnü)-13.07 (Banazkara), cluster weight 543.010 g (Barış)-320.330 g (Hatun Parmağı), cluster width 14.33 cm (Barış)-9.00 cm (Öküzgözü), cluster length 29.333 cm (Ağın Beyazı)-14.833 cm (Banazkara), berry width 19.355 mm (Öküzgözü-15.521 mm (Ağın Beyazı), berry length 26.758 mm (Hatun Parmağı)-17.461 mm (Ağın Beyazı), berry weight 5.438 g (Horoz Karası)-2.930 g (Ağın Beyazı), berry flesh firmness 75.722 g (Italia)-33.537 g (Tahannebi), the berry separation from the stalk 724.040 g (Kureyş)-152.973 g (Barış), seed number 2.9 (Banazkara)-1.766 (Tahannebi), single seed weight 0.205 g (Kureyş)-0.123 g (Hatun Parmağı), total soluble solids (TSS) 21.467% (Italia)-14.300%, pH 3.860 (Tahannebi)-3.14% (Öküzgözü), titratable acidity 0.758% (Köhnü)-0.298% (Tahannebi), total phenolic compounds 447.160 mg/100g (Banazkara)-123.977 mg/100g (Hatun Parmağı), total antioxidant capacity (DPPH) 254.577 mg/g (Banazkara)-113.977 mg/g (Hatun Parmağı). Berry skin and flesh color were expressed in terms of L*, a*, b*. It was determined that phenological periods of grape varieties differed according to the varieties. The earliest ripening variety was 'Tahannebi' and the latest ripening varieties were 'Italia' and 'Ağın Beyazı'. EHS varied between 1583.9 degree-days (Tahannebi) and 2113.50 degree days (Ağın Beyazı). In conclusion, 'Ağın Beyazı', 'Banazkara', 'Hatun Parmağı', 'Horoz Karası', Köhnü, 'Kureyş', 'Öküzgözü', and 'Tahannebi' varieties are specific to Malatya ecology and widely grown. It can be stated that 'Italia' and 'Barış' varieties are also suitable for the ecology of the province.